Program „Konserwator” – bezrobotni oprowadzą wycieczki

lut 21, 2014 przez

program Konserwator

Województwo Małopolskie postanowiło w szczególny sposób walczyć z panującym w tym regionie bezrobociem. Program „Konserwator” ma być połączeniem aktywizacji zawodowej osób bez pracy i pomocy dla tamtejszych instytucji kulturalnych. O co w tym chodzi? Założenia programu nie są skomplikowane. W ramach „Konserwatora” osoby bezrobotne będą zatrudniane do nietrudnych prac w branży turystycznej takich, jak oprowadzanie wycieczek po zabytkowych obiektach, pilnowanie wartościowych ekspozycji czy pomoc w konserwacji niektórych budynków.

W zależności od konkretnego stanowiska, do niektórych prac zatrudniane będą osoby o odpowiednim przygotowaniu zawodowym, a w innych wykształcenie i doświadczenie nie będą miały żadnego znaczenia. Dzięki temu, program ma być szansą zarówno dla bezrobotnych mogących pochwalić się wykształceniem wyższym, jak i dla tych, którzy nie posiadają kwalifikacji, ale wyróżniają się gotowością i determinacją do podjęcia pracy.

Program „Konserwator” jest finansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego. Są one przydzielane krajom członkowskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Fundusze maja pozwolić na stworzenie 140 miejsc pracy oraz przygotowanie 50 staży. Stanowiska pracy będą organizowane m.in. w muzeach, skansenach, a także w innych zabytkach znajdujących się głównie w stolicy Małopolski, Krakowie. Osoby, które otrzymają szansę przystąpienia do stażu zawodowego będą mogły liczyć na stypendium wynoszące ok. 1300 zł brutto. Jeżeli chodzi o bezrobotnych, którzy zostaną zatrudnieni na umowę o pracę, to ich wynagrodzenie ma wynosić ok. 1800 zł brutto.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza edycja programu aktywizacyjnego „Konserwator”. Do tej pory udział w akcji organizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wzięło ok. 500 bezrobotnych mieszkańców tego regionu. Po jego zakończeniu stałą posadę otrzymała ponad połowa spośród tych osób. Niemniej jednak, nawet ci, którym nie udało się zachować pracy, mogli przynajmniej nieco dorobić, jednocześnie nabywając doświadczenia zawodowego, które może przydać się podczas poszukiwania pracy w przyszłości. Zgłoszenia do programu aktywizacji zawodowej przyjmowano do końca ubiegłego tygodnia. Teraz bezrobotni muszą czekać na decyzję WUP.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.