Najpopularniejsze atrakcje polskich miast

sty 29, 2015 przez

Poznań - zdjęcie

BiLK_Thorn (flickr)

Polacy lubują się w zagranicznych podróżach, ale czy dobrze znają własną ojczyznę? Zanim wykupimy kolejne drogie wakacje w tropikach, warto poznać najpopularniejsze atrakcje polskich miast. A jest ich naprawdę sporo!

Wielu osobom Gdańsk kojarzy się głównie z plażami i Jarmarkiem Dominikańskim. Warto jednak pamiętać, że stara część miasta kryje w sobie masę zabytków, a wśród nich znajduje się Żuraw, który od dekad uważany jest za symbol tego miasta. Uważa się go za jedną z najsłynniejszych gdańskich bram, a sławy dodaje mu fakt, że jest najstarszym dźwigiem portowym w Europie. Powstał w XV w. i do XIX w. był jeszcze czynny. Obecnie mieści się w nim Centralne Muzeum Morskie, w którym znajdziemy jedną z największych na świecie kolekcji łodzi i przedmiotów o tematyce marynistycznej.

Tuż obok, bo w Gdyni znajduje się natomiast zapierająca dech w piersiach Sea Towers, która jest najwyższym polskim budynkiem leżącym poza Warszawą. Przy okazji jest to najwyższy budynek mieszkalny w kraju. Liczy sobie 125,4 m bez iglicy i leży nad samą Zatoką Gdańską. Za to najpopularniejszym budynkiem w Sopocie jest Krzywy Domek, który słynie ze swojego niestandardowego kształtu i to nim zjednuje sobie sympatię turystów. Nie tak daleko od Trójmiasta znajduje się natomiast słynny krzyżacki zamek w Malborku. To jeden z największych średniowiecznych zamków na kontynencie, a do tego zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Podążając na południe trafimy do Poznania, gdzie warto odwiedzić jeden z najpiękniejszych ratuszów w kraju. To właśnie na nim znajduje się zegar ze słynnymi koziołkami stanowiącymi symbol miasta, a nawet całej Wielkopolski. Choć Pałac Kultury i Nauki do dziś budzi kontrowersje dla jednych będąc dziełem architektury, dla innych wyrazem bezguścia, to trzeba przyznać, że nierozerwalnie kojarzy się z Warszawą. Poza tym, bez względu na to, czy sama budowla podoba się, czy nie, znajdujący się na niej taras widokowy daje możliwość podziwiania pięknej panoramy naszej stolicy. To wystarczający powód, by choć raz odwiedzić to miejsce.

Odwiedzając Kraków nie sposób ominąć Sukiennice. To jeden z bardziej zachwycających budynków handlowych w Polsce. Ich historia sięga XIV w., choć suknem handlowano tu dużo wcześniej. Obecnie na piętrze Sukiennic mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku, a na dole znajdują się sklepy. O tym, że Częstochowa jest miejscem pielgrzymek wiemy wszyscy, ale nie każdy wie, że dokładnym celem podróży jest tam Jasna Góra, na której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. To ono jest najważniejszym punktem wizyt ok. 5 milionów pielgrzymów odwiedzających co roku to miejsce.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.