Zamek w Malborku

lip 18, 2012 przez

Zamek w Malborku zdjęcia

Jeroen Fossaert (flickr)

Malbork jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast polskich leżących w województwie pomorskim. Szeroką sławę zyskał dzięki wybudowanej niegdyś przez Krzyżaków potężnej warowni w stylu gotyckim. Malownicza lokacja nad rzeką Nogat dodaje jej uroku.

Zamek krzyżacki w Malborku – historia

Gotycki zamek w Malborku położony jest w północnej części miasta, nad prawym brzegiem jednej z odnóg Wisły- Nogatu. Jego historia sięga 1276 roku. Wtedy to bowiem ziemie te zajął Zakon Krzyżacki, który postanowił się tu osiedlić. Nowe miasto Krzyżacy nazwali od imienia Maryi- „Marienburgiem”(pol. –Gród Marii, Malbork) i zaczęli budowę nowego obiektu rezydencyjno-obronnego.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Jeroen Fossaert (flickr)

Początkowo budowla działała jako zamek komturski złożony z zamku głównego oraz przedzamcza od strony północnej. W skrzydle północnym umieszczono kapitularz, kaplicę, dormitoria (sypialnie), w zachodnim – komnatę komtura i refektarz, południowym oraz wschodnim- drewniane magazyny, stajnie i warsztaty. Całość otoczono murem oraz fosą, a także dodano dwa punkty obserwacyjne (wieże obronne). Rozmiar tej trzyczęściowej (Zamek Średni, Wysoki i Niski) gotyckiej twierdzy obronnej wynosi ponad 250 000 m³.

W 1309 roku Malbork stał się stolicą Państwa Zakonnego. Wówczas przeniesiono do niego siedzibę Wielkiego Mistrza Zakonu. Kompleks rezydencyjno-obronny powiększono o m.in. kaplicę św. Anny, gdzie chowano wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego. W 1410 roku zamek oblegany był przez wojska W. Jagiełły. 47 lat później Kazimierz Jagiellończyk odkupił od Czechów malborską twierdzę. W latach 1457-1772 stanowiła ona rezydencję kolejnych królów Polski do czasu, gdy zajęli ją Prusacy. Nowi właściciele zamku wyburzyli prawie wszystkie gotyckie sklepienia i przebudowali okna. Rozebrali również wiele bram, zaś Wielki Refektarz przeznaczyli na ujeżdżalnię koni. Od 1817 roku zaczęto odbudowywać i rekonstruować malborską warownię. W latach 30. XX wieku zamek w Malborku był wykorzystywany przez hitlerowców jako tło nazistowskich uroczystości. W czasie II wojny światowej zburzono wschodnią część zamku głównego i przedzamcza, wieżę główną oraz kościół zamkowy. W kolejnych latach twierdza ta była zarządzana przez Wojsko Polskie, za sprawą którego powstał tu Oddział Muzeum Wojska Polskiego. Od 1961 roku zamek w Malborku stał się siedzibą Muzeum Zamkowego. W 1997 obiekt ten zapisano na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Malbork - zamek (zdjęcie)

Jeroen Fossaert (flickr)

Zwiedzanie zamku w Malborku

W tym wzniesionym w stylu gotyckim zamku znajduje się Muzeum Zamkowe. Można w nim zobaczyć aż 18 wystaw stałych. Jedną z nich jest: „Malborska kolekcja bursztynu”, w której zbiorach znajdują się m.in. sztućce, szkatułki i relikwiarze wykonane z bursztynu przez dawnych oraz współczesnych artystów pochodzących z Gdańska. Innym fascynującym zbiorem jest ten umieszczony w Sali Rycerskiej, gdzie wyeksponowano wspaniały oręż nawiązujący do zlokalizowanej tu dawnej zbrojowni. W skład tej kolekcji weszły m.in.: broń palna oraz biała, oporządzenia jeździeckie i różnego rodzaju uzbrojenia ochronne.

Malborski zamek oferuje przyjeżdżającym tu turystom nie tylko wystawy. Można tu także wziąć udział w licznych imprezach plenerowych, takich jak np. Oblężenie Malborka – inscenizacji zdobywania malborskiej twierdzy przez wojska polsko-litewskie z 1410 roku, po bitwie pod Grunwaldem. Podczas tego przedstawienia każda przyjezdna tu osoba może przenieść się do czasów wojen średniowiecznych. Każdego roku, w okresie od maja do września, organizowane są tu również niesamowite spektakle typu światło i dźwięk. Wtedy to w pięknie oświetlonym zamku malborskim rozchodzą się dźwięki oręża w boju, rżenie koni i bardzo interesujące opowieści lektora. Ciekawą imprezą jest także odbywający się na tym zamku „Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej” – „Eurofolk”.

Zamek w Malborku

Jeroen Fossaert (flickr)

Warto udać się do przyziemi malborskiego zamku, albowiem tam znajduje się cela, w której trzymano kuzyna Władysława Jagiełły – Witolda. Sprawniejszym i wytrzymalszym turystom oferuje się również wspinaczkę na wieżę obronną. Widoki z niej zapierają dech w piersiach.

Dla kochających wodę turystów miasto organizuje rejsy statkiem m.in. do Białej Góry. W wakacje po parogodzinnym zwiedzaniu zamku można także ochłodzić się w pobliskim kąpielisku miejskim.

W 2007 roku średniowieczny zamek w Malborku biorący udział w plebiscycie Rzeczpospolitej uznano za jeden z siedmiu cudów naszego kraju. Jest on także największym zachowanym zespołem gotyckiej architektury na świecie (jego powierzchnia wynosi 21 hektarów).

Zamek w Malborku – cennik

[dane z 2012 roku]

Tereny zamkowe otwarte są dla turystów w godzinach od 10:00 do 16:00 w sezonie zimowym i od 9:00 do 20:00 w sezonie letnim. Wystawy można oglądać pomiędzy 10:00 a 15:00 (sezon zimowy) oraz między 9:00 a 19:00 (sezon letni).

Ceny biletów z wliczonym przewodnikiem lub audioprzewodnikiem wahają się od 29,50 zł (ulgowy) do 39,50 zł (normalny) w sezonie letnim i od 20,50 zł (ulgowy) do 29,50 zł (normalny) w sezonie zimowym. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem zajmie nam około 3-4 godzin.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.