Co warto zobaczyć w Krakowie?

lut 21, 2012 przez

Kraków nocą

HISTORIA KRAKOWA

Pierwsze ślady istnienia Krakowa pochodzą z VII wieku. Jednakże pierwszy pisany dokument, w którym pojawia się nazwa Kraków, pochodzi z roku 966, kiedy to żydowski podróżnik Ibrahim Ibn Jakub wspomniał o nim w swoich kronikach.
W XI wieku Kraków najpierw stał się siedzibą biskupstwa, a później także główną siedzibą królewską Państwa Piastów.
W połowie XIII wieku miasto zostało doszczętnie zniszczone w czasie najazdu tatarskiego.
Od XVI wieku Kraków zaczął tracić swoje znaczenie na rzecz Warszawy.
W 1655 roku Kraków został ponownie zniszczony, tym razem przez wojska szwedzkie w czasie potopu szwedzkiego.
Od 1846 do 1918 roku miasto pozostawało w granicach austriackich, powstało Wielkie Księstwo Krakowskie.
W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Kraków został włączony do ziem polskich.
W czasie II wojny światowej Kraków był siedzibą Generalnego Gubernatorstwa. Hitlerowcy wymordowali wówczas żydowską ludność miasta (stanowiącą przed wojną około ¼ wszystkich mieszkańców).
Obecnie Kraków jest drugim co do wielkości miastem oraz bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym w Polsce.

Kraków Sukiennice

Walker* (flickr)

ZABYTKI I MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ W KRAKOWIE

Wawel
Wzgórze, na którym na przełomie XI i XII wieku zbudowano Zamek Królewski. Obecnie w Zamku Królewskim otwartych jest osiem wystaw stałych.

Rynek Główny
Historia krakowskiego Rynku Głównego sięga XIII wieku. Na Rynku Głównym oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się największe zabytki Krakowa: Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół Św. Wojciecha, etc.

Kraków zdjęcie

mykrak (flickr)

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kościół Mariacki)
Jeden z najważniejszych kościołów w Krakowie i chyba najbardziej znany kościół w Polsce. Pochodzi on z przełomu XIV i XV wieku. Na szczególną uwagę zasługują, między innymi: arcydzieło rzeźbiarstwa gotyckiego, czyli Ołtarz Wielki autorstwa Wita Stwosza, prezbiterium z gwieździstym sklepieniem oraz 54-metrowa wieża – Hejnalica, z której codziennie co godzinę wybrzmiewa Hejnał Mariacki.

Kościół Mariacki w Krakowie

Piotr P. (flickr)

Muzeum Książąt Czartoryskich
Najstarsza placówka muzealna w Polsce, założona w 1801 roku w Puławach przez księżnę Izabelę z Flemmingów Czartoryską. Zbiory muzeum obejmują najcenniejsze zabytki egipskie oraz greckie, kolekcje dotyczące Rzeczpospolitej w pierwszej połowie XVI wieku, Księstwa Warszawskiego, Wielkiej Emigracji oraz Fryderyka Chopina.

Kościół Św. Anny
Kościół w obecnym kształcie konsekrowano w październiku 1703 roku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jednak już z drugiej połowy XIV wieku. Na szczególną uwagę zasługują, między innymi obrazy, przedstawiające sceny z życia św. Anny, pędzla krakowskiego malarza Szymona Czechowicza, monumentalny ołtarz w nawie poprzecznej oraz Kaplica Adoracji Chrystusa zdjętego z Krzyża

Bazylika Św. Franciszka
Kościół w swym pierwotnym kształcie wzniesiony został w drugiej połowie XIII wieku. Z tego okresu zachowały się wczesnogotyckie laskowania i maswerki oraz elewacja od strony północnej z charakterystycznym fryzem arkadowym. Na dzisiejszy kształt krakowskiej Bazyliki Św. Franciszka wpływ miały liczne pożary i, związane z nimi, przebudowy.

Muzeum Narodowe
Utworzone zostało w 1879 roku. Obejmuje zbiory liczące blisko 780 tysięcy eksponatów ze wszystkich epok. Najstarsze z nich pochodzą z czasów przedhistorycznych. Muzeum posiada także zbiór sztuki starożytnej, kolekcje sztuki średniowiecznej, nowożytnej, z wieku XIX i XX oraz dzieła artystów współczesnych.

Kraków dorożka

Walker* (flickr)

Kazimierz
Część Krakowa wchodząca w skład dzielnicy Stare Miasto. Kazimierz jest symbolem wielowiekowego przenikania się kultur żydowskiej i chrześcijańskiej. Warto odwiedzić znajdujące się tu synagogi, cmentarze żydowskie, dawny rynek oraz liczne galerie i teatry.

Kopalnia soli w Wieliczce
Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce to jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedzać można codziennie w godzinach: 7:30-19:30 (w okresie od 1 kwietnia do 31 października) oraz 8:00-17:00 (w okresie od 2 listopada do 31 marca). Zwiedzanie kopalni odbywa się tylko i wyłącznie pod opieką przewodnika.

CYKLICZNE WYDARZENIA KULTURALNE I INNE ATRAKCJE KRAKOWA

Nazywany „kulturalną stolicą Polski”, Kraków oferuje niezliczone możliwości spędzania czasu. Oprócz muzeów, galerii i teatrów, warto także odwiedzić którąś z licznych dorocznych krakowskich imprez kulturalnych.

Zdjęcia Kraków

Frabuleuse (flickr)

Rok kulturalny w Krakowie:

STYCZEŃ
Koncert Noworoczny

LUTY
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”

MARZEC – KWIECIEŃ
Święto Rękawki
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

KWIECIEŃ
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Przegląd Kabaretów PAKA

MAJ
Cracovia Maraton
„Źródła i Inspiracje” – Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny

CZERWIEC
Lajkonik – tradycyjne harce Konika Zwierzynieckiego
Święto Ulicy Józefa
Wielka Parada Smoków

CZERWIEC – LIPIEC
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Letni Festiwal Opery

LIPIEC
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

LIPIEC – SIERPIEŃ
Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami
Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Ogrodowe”

SIERPIEŃ
Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”
Festiwal Pierogów
Cracovia Danza – Festiwal Tańców Dworskich

WRZESIEŃ
Festiwal Sacrum – Profanum

PAŹDZIERNIK
Studencki Festiwal Piosenki

LISTOPAD
Osadzanie Chochoła
Festiwal „Na Skrzyżowaniu Kultur”
Festiwal Muzyki Polskiej
Marszobieg Niepodległości
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima

GRUDZIEŃ
Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA
Sylwester w Rynku Głównym w Krakowie

MOŻLIWOŚCI ZAKWATEROWANIA W KRAKOWIE

[dane z początku 2012 roku]

Kraków, jako jeden z najważniejszych celów turystycznych w Polsce, oferuje zróżnicowane opcje zakwaterowania – od luksusowych hoteli po schroniska turystyczne i, wynajmowane sezonowo, mieszkania. Każdy znajdzie w Krakowie nocleg na swoją kieszeń. Niestety, trzeba się jednak pogodzić z faktem, że najtańsze kwatery znajdować się będą poza ścisłym centrum miasta.

Jeśli jednak szukamy taniego noclegu w centrum Krakowa, lub nieopodal, warto zwrócić uwagę na następujące miejsca:

  • Schronisko Młodzieżowe PTSM „Oleandry” (ul. Oleandry 4)
  • Schronisko znajduje się w pobliżu Błoni Krakowskich, 10 minut spacerkiem do Rynku Głównego. Ceny wahają się od 45zł (jedna osobodoba) w pokojach 2-4 osobowych do 23zł za osobodobę w pokojach 12-14 osobowych. Pokój z łazienką to koszt 60zł za osobę.
  • Hotel Studencki „Żaczek” (al. 3 Maja 5)
  • Hotel znajduje się w odległości około 10 minut spacerem od Rynku Głównego. W hotelu znajdują się pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe w cenie od 40 do 70zł od osoby.
  • Trzy Kafki (al. Słowackiego 29)
  • Hostel Trzy Kafki mieści się w centrum Krakowa i oferuje miejsca w pokojach jedno-, dwu-, trzy-, cztero-, pięcio- i sześcioosobowych. Ceny wahają się od 50 do 190zł za pokój
Opera w Krakowie

Krzysztof Urbanowicz (flickr)

Jeśli natomiast cena nie gra dla nas roli, pokoje oferują także krakowskie hotele z najwyższej półki. Są to, między innymi:

  • Hotel Wawel (ul. Poselska 22)
  • Historia tego hotelu sięga początków XIX wieku i znajdującego się w tym miejscu zajazdu „Pod Czarnym Orłem”. Hotel oddaje do dyspozycji gości 38 luksusowych pokoi jedno- i dwuosobowych.
  • Hotel Pod Różą (ul. Floriańska 14)
  • Czterogwiazdkowy Hotel Pod Różą działa już od XVII wieku. Mieści się w renesansowej kamienicy nieopodal Rynku Głównego. Oferuje on swoim gościom pokoje jedno- i dwuosobowe oraz apartamenty.
  • Hotel Amadeus (ul. Mikołajska 20)
  • Posiadający wielowiekową tradycję, Hotel Amadeus mieści się w samym centrum Krakowa. Oferuje pokoje jedno- i dwuosobowe oraz apartamenty

GDZIE ZJEŚĆ W KRAKOWIE

Gastronomiczna oferta Krakowa z całą pewnością dorównuje tej kulturalnej. Znaleźć tu możemy restauracje, bary, jadłodajnie, serwujące dania z całego świata. Każdy może wybrać coś przyjemnego i dla podniebienia, i dla swojej kieszeni.

Oszczędnych zainteresować powinny miejsca, w których cena głównego dania mieści się w granicach do 20 zł:

  • Bar Smaczny (ul. Św. Tomasza 24, godziny otwarcia: 11:00-19:00 w dni powszednie, 12:00-17:00 w weekendy). Tu można zjeść nie tylko smacznie, ale i naprawdę tanio. Plotka głosi, że są tu serwowane najlepsze pierogi w Krakowie. Bar Smaczny to dobry wybór dla wszystkich miłośników potraw mącznych oraz wegetarian.
  • Jadłodajnia (ul. Sienna 11, godziny otwarcia: 10:00-17:00 w dni powszednie, 10:00-15:00 w soboty). Bardzo przyjemna i przystępna cenowo restauracja w starym stylu.
  • Bar Wegetariański Vega (ul. Św. Gertrudy 7, godziny otwarcia: 9:00-21:00). Świetna wegetariańska kuchnia, serwowana w przyjaznym otoczeniu. Lokal słynie z bardzo dobrych pierogów, sałatek i tofu.
  • U Babci Maliny (ul. Szpitalna 38 oraz ul. Sławkowska 17, godziny otwarcia: 11:00-22:00). Znakomita polska kuchnia w bardzo rozsądnej cenie.
  • Greenway (ul. Mikołajska 14, godziny otwarcia: 10:00-22:00 w dni powszednie, 11:00-21:00 w weekendy). Jedna z najlepszych knajp wegetariańskich i wegańskich w Krakowie. Serwuje znakomite vege-burgery i pyszne sałatki.
  • Taco Mexicano (ul. Poselska 20, godziny otwarcia: 12:00-23:00 w poniedziałki i niedziele, 12:00-23:30 od wtorku do czwartku, 12:00-24:00 w piątki i soboty). Jeśli słowiańska kuchnia nie należy do Twoich ulubionych, wybierz się koniecznie do Taco Mexicano i spróbuj najprawdziwszych Enchilladas, Burritos, Tapas i Nachos.
  • Gruzińskie Chaczapuri (ul. Floriańska 26, Grodzka 3, Sienna 4 oraz Św. Anny 4; godziny otwarcia: 9:00-24:00). Bardzo smaczna i tania sieć gruzińskich restauracji w Krakowie.

Najbardziej wymagający degustatorzy z całą pewnością zachwycą się krakowskimi restauracjami z najwyższej półki, takimi jak:

  • Miód Malina (ul. Grodzka 40, godziny otwarcia: 12:00-23:00). Swojskie wnętrze z folklorystycznymi elementami oraz wysublimowane kuchnie polska i włoska. A wszystko to razem – miód malina.
  • Wentzl (Rynek Główny 19, godziny otwarcia: 13:00-23:00). Jedna z najwyżej ocenianych krakowskich restauracji, posiadająca kilkuwiekową tradycję. Specjalnością restauracji są grzyby leśne w śmietanie, kacze wątróbki i wyśmienite zupy
  • Cyrano de Bergerac (ul Sławkowska 26, godziny otwarcia:. Powszechnie uważana za jedną z pięciu najlepszych restauracji w Krakowie. Serwowana tu jest wyborna kuchnia francuska.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.