Warto zobaczyć: jaskinie śmierci na japońskiej Okinawie

maj 30, 2014 przez

jaskinie Okinawa

COG LOG LAB., flickr

Japonia to państwo fascynujące z wielu powodów. Przede wszystkim, nas, Europejczyków interesuje zupełnie inna kultura. Jednak jest coś jeszcze, co sprawia, że Kraj Kwitnącej Wiśni budzie wiele emocji. Są to jaskinie śmierci leżące na wyspie Okinawie. Okinawa znana jest zarówno z subtropikalnego klimatu i pięknych plaż, jak też z ponurej historii. W 1945r. wojska amerykańskie i japońskie toczyły tam walki, wskutek których zginęło łącznie ok. 200 tysięcy ludzi. W ciągu kilku miesięcy żołnierze byli zmuszeni do szukania kryjówek, które znajdowali w jaskiniach. Dostosowywali je do swoich potrzeb, czego ślady widoczne są na Okinawie do dnia dzisiejszego.

Naturalne jaskinie i tunele służyły jako kryjówki, a z czasem też magazyny, a nawet szpitale. Było to możliwe, dzięki temu, że praktycznie wszystkie twory powstały ze skamieniałych koralowców, które dały się poszerzać i dostosowywać do potrzeb ludzi, którzy szukali w nich schronienia. Wiele spośród jaskiń stało się także grobowcami tych, którzy nie wytrzymali napięcia i woleli popełnić samobójstwo w kryjówce niż zginąć z ręki wroga. Po zakończeniu II wojny światowej w japońskich jaskiniach znajdowano kości żołnierzy oraz niektórych cywilów. Poza tym, w jaskiniach i tunelach pozostało wiele przedmiotów codziennego użytku, a także elementy uzbrojenia i inne sprzęty militarne.

Ze względu na naturalne piękno, ale również na wyjątkową historię, jaskinie na Okinawie są udostępniane turystom. Liczące sobie łącznie ok. 5km długości, stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych na wyspie. Co prawda, dostępnych jest obecnie tylko ok. 850 m jaskiń, jednak i tak zachwycają swoją budową – w mających ok. 300 tysięcy lat, naturalnych tworach nie brakuje pięknych stalaktytów i imponujących stalagmitów. Do tego należy jeszcze dodać wspaniałe, podziemne jeziorka oraz wąskie przejścia dodające jaskiniom uroku. Obserwując te cuda natury aż trudno uwierzyć, że przed laty dochodziło tu do takich tragedii.

Zwiedzanie jaskiń śmierci na Okinawie jest w pełni bezpieczne. Zadbano o to, żeby turyści mogli poruszać się po specjalnych platformach, co zwiększa komfort obserwowania wszelkich atrakcyjnych punktów. Dodatkowo, istnieje tam wiele miejsc podświetlonych, co jeszcze potęguje efekt i sprawia, że całość prezentuje się nader imponująco.

jaskinie na Okinawa

Tim Bocek, flickr

 

Okinawa - jaskinie

Chris Khamken, flickr

Tagi:

1 Comment

  1. Ali

    Hej:) wybieram sie na Okinawe za 2 tyg, czy mozesz mi proszę powiedzieć, jak trafic do tych jaskin? W ktorym miejscu są na wyspie? :)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.