Zimą do ciepłych krajów? MSZ odradza Tunezję i Egipt

gru 31, 2015 przez

terroryzm

Oleg Zabyelin/bigstockphoto.com

Polscy turyści już od kilku lat coraz chętniej wybierali za cel wyjazdów kraje, w których o tej porze roku jest ciepło, a jednocześnie są na tyle blisko, że podróż samolotem nie zajmuje zbyt wiele czasu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że nowy rok przyniesie sporo zmian w kierunkach urlopowych wojaży.

Najpopularniejszymi kierunkami zimowymi dla polskich turystów szukających wypoczynku w ciepłym klimacie były do tej pory Tunezja i Egipt. Gwarantowane słońce, szerokie niezatłoczone plaże, turkusowe morze, fascynujące zabytki i niskie ceny to atuty, które powodowały o częstym wyborze ty właśnie krajów na miejsce zimowego urlopu.

Wszystko jednak wskazuje na to, że czasy bezpiecznych wyjazdów do tych rejonów świata przeszły do historii. Nasilające się niepokoje i przede wszystkim ataki terrorystyczne spowodowały, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat ostrzegający polskich podróżnych o możliwości zamachów bombowych, ostrzałów lub porwaniach dla okupu, na które narażeni są nie tylko przedstawiciele określonych grup religijnych czy politycznych, ale także przypadkowe osoby. Komunikat ten dotyczy oprócz Egiptu i Tunezji, także Nigerii, Syrii, Somalii, Iraku oraz Afganistanu. MSZ dodaje, że jeśli ktoś z naszych obywateli mimo ostrzeżeń zdecyduje się na wyjazd, powinien zachować bezwzględną ostrożność, unikać zgromadzeń publicznych, a także innych zatłoczonych miejsc mogących być celem ataku bombowego. Osoby przebywające w tych krajach winny również na bieżąco śledzić najnowsze komunikaty o stanie bezpieczeństwa.

Polscy turyści powinni w razie wyjazdu w miejsca zagrożone rejestrować się w systemie „Odyseusz”, który jest pomocny służbom konsularnym w szybkim zlokalizowaniu danej osoby w sytuacji zagrożenia i udzieleniu jej jak najszybszej pomocy. Rejestracji dokonuje się na stronie www.odyseusz.msz.gov.pl

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.