Kołobrzeg – piękny kurort i piasek wymykający się spod kontroli… (po remoncie)

paź 28, 2015 przez

Bałtyk

EEPaul, flickr

Kołobrzeg, jeden z najpiękniejszych polskich kurortów na Pomorzu Zachodnim, w ostatnich latach przeszedł remont zarówno plaży jak i linii brzegowej. Niestety piasek wymyka się spod kontroli. Zasypuje deptak. Jest to spore utrudnienie dla turystów i części mieszkańców.

Remont plaży w Kołobrzegu rozpoczęto w 2010 roku. Mimo wielu utrudnień: sztormy, mroźne zimy, znaleziska – niewybuchy, prace ukończono, a z efektów zadowoleni byli zarówno mieszkańcy, władze jak i turyści. Następnie ukończono remont molo jak i dojście do niego, deptak wraz ze stopniami przed sanatorium Bałtyk z jednej strony, po wejście na Bulwar Szymańskiego z drugiej strony.

Niestety po remoncie linii brzegowej piasek podczas silnych wiatrów zasypuje deptak. Wiceprezydent Kołobrzegu Jacek Wożniak mówi, że w sezonie wygląda to jak Saint Tropez. Wiatr ze wzmożoną siłą przepycha piasek na promenadę. Przepiękny kurort zwany Perłą Bałtyku od wielu lat szczyci się dobrą renomą. Nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok wypoczywa tu wielu turystów.

Kołobrzeg jest szczególnie atrakcyjny dla kuracjuszy odwiedzających sanatoria, którzy wielokrotnie wracają tu aby podreperować swoje zdrowie. Dlatego, że występują tu źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Wielu gości przybywa tu drogą morską. W ostatnich latach odnowiono też port jachtowy. Rocznie przybywa około 1100 jachtów.

Tutejsze plaże zostały docenione przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej, przyznającą certyfikaty Blue Flag dla miejsc, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa, informacji i edukacji ekologicznej. Wyróżnienie Błękitnej Flagi otrzymały plaże: „Kołobrzeg” i „Zachodnia”.

Dla zwiedzających jest wiele atrakcji: Latarnia Morska, ratusz, bazylika konkatedralna, kamienica średniowieczna w której mieści się obecnie Muzeum Oręża Polskiego, Baszta Prochowa, Akademia Rycerska, Reduta Morast, Jarmark Solny, Centrum atrakcji wojskowych – Bastion i wiele innych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.