Podróż do słonecznej Hiszpanii

lut 5, 2014 przez

Hiszpania

jssz, flickr

Słoneczna Hiszpania bez wątpienia należy do tych krajów, gdzie zarówno chętnie wyjeżdżamy na urlop, ale także do tych krajów, do których chętnie wracamy. Wpływ na to ma nie tylko pogoda, która w okresie letnim sprzyja wycieczkom i zwiedzaniu (aczkolwiek w okresie typowo letnim temperatura może dochodzić do 40 stopni Celsjusza), ale i 17 unikalnych regionów oraz otwartość i temperament mieszkańców Hiszpanii. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Hiszpanie słyną z ognistego temperamentu oraz z charakteru podrywaczy, a Hiszpanki są ogniste i namiętne.

Kraj położony jest na Półwyspie Iberyjskim, rozciągającym się na powierzchni 583 254 km2. Do Królestwa Hiszpanii zaliczyć także należy Wyspy Kanaryjskie leżące na Oceanie Atlantyckim, archipelag Baleary leżący w zachodniej części Morza Śródziemnego (zamieszkiwany głównie przez Katalończyków), a także terytoria suwerenne w postaci miasta i twierdzy Ceuty, eksklawy – Melilli i liczne wyspy.

Hiszpania to również kraj, w którym występuje kilka dialektów i języków, od kastylijskiego, który jest językiem urzędowym, po galicyjski w Galicji, kataloński (język urzędowy na archipelagu Baleary oraz w Katalonii), baskijski w Kraju Basków, walecjański w Walencji, aranejski w dolinie Aran.

Do największych miast kraju należy zaliczyć: Cordobę (powierzchnia 1255 km2), Jerez de la Frontera (1188,23 km2), Saragossę (967 km2), Murcję (881,8 km2), czy stolicę – Madryt (607 km2). Dodatkowo Hiszpania podzielona jest na 11 obszarów metropolitalnych, z których największym jest obszar metropolitalny Madrytu.

Hiszpania, Toledo

DBduo Photography, flickr

HISZPANIA – HISTORIA

Sama nazwa kraju została nadana przez Rzymian, a bardziej szczegółowo – nazwa tak została część Półwyspu Iberyjskiego (Hispania). Sam Półwysep Iberyjski już od IX wieku p.n.e. zamieszkiwany był przez liczne ludy emigrujące z całego świata. Znaleźli się tu zarówno Celtowie, jak i Grecy, Fenicjanie i Kartagińczycy. Z czasem dotarli tu również Rzymianie (II wiek p.n.e.) oraz Wizygoci (V wiek), którzy zapoczątkowali na terenie dzisiejszej Hiszpanii swoje królestwo. Rok 711 to podbój Półwyspu przez Arabów pod przywództwem wodza berberskiego Tarika ibn Zijada.

W wyniki walk z muzułmanami powstały dwa królestwa chrześcijańskie – Aragonia i Kastylia, które zjednoczyły się w jedno państwo. Tak powstała Hiszpania była mocarstwem, z którym liczyły się inne kraje, jednakże uwikłanie się w latach późniejszych w wojnę z Francją spowodowały, że Hiszpania podupadła, zarówno gospodarczo, jak i politycznie. Zwłaszcza to ostatnie wiązało się z brakiem następcy tronu, a co za tym idzie – z walkami o niego.

W 1825 roku, za sprawą Napoleona oraz wewnętrznych walk i złych rządów Hiszpania była bliska, aby zniknąć z mapy Europy. Można by rzecz, że zła passa nie opuszczała tego kraju, gdyż po krótkim okresie, kiedy Hiszpania była pod wpływami swojego wroga – Francji, do rządów doszła dynastia Burbonów, a sama Hiszpania miała opinię biednego królestwa.

W 1931 roku Hiszpania stała się republiką, a w latach 1936-1939 państwo musiało zmierzyć się z wojną domową, w wyniku której do władzy doszedł generał Francisco Franco, należący do nacjonalistów.

W 1975 roku władzę przejmuję książę Jan Karol wywodzący się z dynastii Burbonów, a jako ustrój powróciła monarchia parlamentarna. Hiszpania następnie dołączyła do NATO i Unii Europejskiej, w której jest do dnia dzisiejszego.

krajobraz Hiszpanii

J. A. Alcaide, flickr

HISZPANIA – KLIMAT

Przed wyjazdem do Hiszpanii, zwłaszcza na urlop wypoczynkowy, dobrze jest wybrać taki termin, aby trafić na słoneczną pogodę. Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż klimat w kraju różni się także w zależności od regionu. Zwiedzając hiszpańskie równiny Andaluzji musimy nastawić się na klimat gorący, a będąc na północnym zachodzie – na chłodny z deszczami. Inny klimat znajdziemy w centrum, a będzie to klimat kontynentalny. Średnie temperatury występujące w Hiszpanii to 12 stopni Celsjusza w styczniu, i 25 stopni w lipcu. Najzimniejszym regionem jest region północny, gdyż tutaj panuje największa wilgoć oraz opady deszczu. Pomimo chłodnej pory letniej plusem są łagodne zimy, gdzie temperatura waha się od 6 do 10 stopni Celsjusza. Im bardziej na południe, tym klimat cieplejszy.

zwiedzanie Hiszpanii

VancityAllie, flickr

HISZPANIA – TURYSTYKA I ATRAKCJE

Hiszpanię co roku odwiedza do 60 mln turystów, co czyni ten kraj typowo turystycznym. Kraj ma do zaoferowania nie tylko piękne widoki, słońce, ale i liczne zabytki sięgające czasów rzymskich. Zaletą Hiszpanii jest to, że praktycznie każdy region czy miasto posiada coś, co warto zobaczyć.

Zacznijmy od wypoczynku, gdyż głównie po to turyści zjeżdżają się z całego świata – aby zażyć kąpieli zarówno morskiej, jak i tej słonecznej. Najczęściej odwiedzanym regionem są Wyspy Kanaryjskie oraz archipelag Baleary. Te pierwsze onegdaj znane były pod nazwą Wyspy Szczęśliwe, i coś musi w tym być do dzisiaj, gdyż nie tylko tam odpoczniemy po trudach pracy, ale i naładujemy baterie na wiele miesięcy. Wyspy te posiadają dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife oraz Las Palmas de Gran Canaria. Pierwsze miasto rocznie odwiedzane jest przez miliony turystów, ale i pełni ważną rolę w eksporcie bananów czy tytoniu. Słoneczne Las Palmas posiada strefę wolnocłową oraz prężnię działającą gospodarkę. Średnia temperatura w mieście wynosi 22 stopnie Celsjusza, co czyni Las Palmas jednym z najchętniej odwiedzanych miast. Dodatkowo w porcie natrafić możemy na jedną z licznych imprez świątecznych lub na Karnawał.

Archipelag Baleary również należy do najliczniej zwiedzanych. Tam znajdziemy siedzibę wojska, władz kościelnych czy sądownictwa. Wyspy archipelagu (jest ich ponad 200) mogą poszczycić się bogatą historią, w trakcie której zamieszkiwane były zarówno przez Rzymian, Fenicjan, czy Arabów, Wandalów i Wizygotów.

Hiszpania niewątpliwie kojarzy się także z fiestami oraz tańcem flamenco. Luty to czas karnawału, parad ulicznych. Kwiecień – Międzynarodowy Festiwal Flamenco w Sewilli. Ciekawostką jest coroczne święto La Tomatina, w mieście Bunol, które jest jedną wielką bitwą na pomidory.

Jakie zabytki warto zwiedzić? Jedną z największych atrakcji jest Wielki Meczet (Mezquita) znajdujący się w Kordobie, zbudowany przez Arabów w VIII wieku. Jednak zanim powstał meczet, na jego miejscu stała katedra zbudowana około 600 roku przez Wizygotów. Wielki Meczet posiada przepiękną salę modlitewną, która upiększana była przez 200 lat i posiadała 606 kolumn stojących niczym kamienny las. W XIII wieku meczet został z zmieniony w kościół.

Kolejnym zabytkiem jest arabska Alhambra (arab. al hamra – czerwony) – warowny zespół pałacowy położony w Grenadzie, którego budowa rozpoczęła się w 1232 roku. Zwiedzić można dziedzińce oraz ogrody, które rozmieszczone są na wzgórzu. W środku znajduje się imponujący wodotrysk zbudowany na 12 lwach.

W Segowii znajdziemy pozostałość po czasach rzymskich – pięknie zachowany akwedukt, który służy do transportowania wody z okolic wsi La Acebeda, oddalonej 17 km od Segowii.

W Barcelonie zwiedzimy przedziwny budynek posiadający zdobienia przypominające kości (balkony), łuski (dach) i rybie łuski, czyli Casa Battlo położony przy Passeig de Gracia 43.

Gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli zaskakuje swą monumentalnością i rozmachem. Powstała w miejscu meczetu. Również w Sewilli znajdziemy przepiękny pałac królewski Alkazar z XI wieku, gdzie siedzibę mieli członkowie kalifatu kordobańskiego. Liczne zdobienia murów zachwycają.

Ważnym jest również należący do światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Donana, na południowym zachodzie Półwyspu. 50 720 ha terenu zawiera mokradła, wydmy, pustynie oraz las sosnowy.

atrakcje Hiszpanii

8mm & Other Stuff, flickr

HISZPANIA – NOCLEG I GASTRONOMIA

Hiszpania, jako kraj turystyczny, posiada bardzo bogatą bazę noclegową liczącą ponad 1,6 mln hoteli. To samo tyczy się gastronomii, gdzie znajdziemy tysiące restauracji czy barów, spróbujemy słynnego hiszpańskiego gazpacho, paellę czy sangrię.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.