Atrakcje turystyczne Półwyspu Helskiego

paź 26, 2012 przez

Hel - atrakcje turystyczne

kacpeur, flickr

Półwysep Helski to wąski, 34-kilometrowy pas lądu. W niektórych miejscach jego szerokość nie przekracza nawet 200 m. Hel stał się popularnym celem wakacyjnych wycieczek już w dwudziestoleciu międzywojennym. Sądząc z tłumów, jakie można tu zaobserwować w sezonie letnim, moda na Hel nie przemija. Zimą natomiast, pusty, przykryty śniegiem Półwysep, kusi wszystkich miłośników przepięknych widoków i romantycznych scenerii.

Władysławowo

Władysławowo leży u nasady Półwyspu Helskiego. Letnisko założył tu w 1920 roku generał Haller. Choć miejscowość ta słynie głównie ze swoich wspaniałych plaż, warto tu także zobaczyć parę innych rzeczy, między innymi:

  • „Hallerówkę” – willa, która należała niegdyś do generała Hallera. Obecnie znajduje się tu Centrum Pamięci Gen. J. Hallera i Błękitnej Armii. Wystawiane są tu także ekspozycje fotograficzne dotyczące historii Władysławowa i odzyskania Pomorza przez Polskę w XIX wieku.
  • Aleję Gwiazd Sportu –
    aleja „wysadzana” mosiężnymi gwiazdami z nazwiskami najważniejszych sportowców i trenerów. Każdego roku przybywają tu kolejne gwiazdy. Władysławowska Aleja Gwiazd Sportu jest inicjatywą jedyną w swoim rodzaju – w Polsce i na świecie.
  • Muzeum Motyli – muzeum prywatne, mające swoją siedzibę w wieży widokowej Domu Rybaka. Podziwiać tu można zbiór ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata. Ponadto z wieży widokowej rozciąga się piękny widok na cały Półwysep Helski.
Hel - co warto zobaczyć

Szymon Nitka, flickr

Chłapowo

Chłapowo to oficjalnie dzielnica Władysławowa. Zasługuje jednak na osobne potraktowanie. Przede wszystkim zobaczyć tu można niezwykle malowniczy wąwóz (Wąwóz Chłapowski), ciągnący się od centrum Chłapowa aż do samego morza. Obecnie jest to trasa rzędu około jednego kilometra. Jednakże w dalekiej przeszłości wąwóz ten miał prowadzić przez 8-16 km, a więc do obszaru zalanego przez Bałtyk. Wąwóz Chłapowski znajduje się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

W Chłapowie warto też wybrać się do pracowni bursztynu (ul. Władysławowska 56). Można tu podziwiać pracę mistrzów i kupić bursztynową pamiątkę.

Półwysep Helski (Hel)

kacpeur, flickr

Chałupy

Chałupy, jako raj dla nudystów, rozsławił Zbigniew Wodecki w swojej piosence „Chałupy welcome to”. Do dziś po plaży dla naturystów w Chałupach, pozostał już tylko ten przebój. Obecnie, położone nad płytkimi i spokojnymi wodami Zatoki Puckiej, Chałupy przyciągają licznych amatorów sportów wodnych.

Chałupy to niewielka wieś rybacka. Słynie ona z doskonałych (wyróżniających się nie tylko w Polsce, ale i w Europie) warunków dla uprawiania windsurfingu.

atrakcje turystyczne Helu

~Liliana, flickr

Jastarnia

Jastarnia to jedno z najpopularniejszych nadbałtyckich miasteczek, od początków ubiegłego wieku cieszące się niesłabnącą popularnością wśród letników. W Jastarni warto zobaczyć:

  • chatę rybacką z 1881 roku – chata zbudowana z, wyrzuconych na brzeg, fragmentów wraków okrętów. Najstarsze sprzęty rybackie, eksponowane w chacie, pochodzą z XV wieku.
  • Muzeum pod Strzechą – prywatne muzeum, w którym zobaczyć można prawdziwy warsztat szkutniczy, rekonstrukcję wnętrza chaty rybackiej z początków XX wieku oraz wystawę przedmiotów wyłowionych przy okazji morskich połowów.
  • zbiory rybackie w bosmanacie portu – ekspozycje sprzętu rybackiego.
  • skansen fortyfikacji – znajdują się tu pozostałości fortyfikacji z 1939 roku – cztery ciężkie schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, „Sęp”.

Poza tym Jastarnia przygotowana jest także na przyjęcie entuzjastów sportów (nie tylko wodnych). Znajdują się tu korty tenisowe, hale sportowe z możliwością wynajęcia, siłownie, wypożyczalnie rowerów i baseny. Istnieje także możliwość odbycia kursów żeglarskich i motorowodnych.

Jurata

Jurata to niewielki, ale tętniący życiem, kurort, nazwany tak od imienia starosłowiańskiej boginki morskiej – Juraty. Miejsce to, dzięki sąsiedztwu starego lasu sosnowego, charakteryzuje się unikalnym klimatem.

Hel

Historia tej miejscowości sięga wczesnego średniowiecza. Wtedy to, jej mieszkańcy zajmowali się podobno korsarstwem. Prawa miejskie otrzymał Hel jeszcze przed 1266 rokiem.

Podczas wojny obronnej w 1939 roku, Hel stawiał opór aż do drugiego października.

W Helu warto zobaczyć:

  • Muzeum Rybołówstwa (Bulwar Nadmorski 2) – muzeum ma swoją siedzibę w gotyckim kościele z XV wieku. Zgromadzono tu i udostępniono zwiedzającym dawny sprzęt rybacki oraz inne przedmioty związane z historią Bałtyku, rybołówstwa na Pomorzu Gdańskim i na Zalewie Wiślanym, dziejami Półwyspu Helskiego ekologią i współczesną gospodarką morską.
  • Fokarium – znajduje się przy Małej Plaży, niedaleko promenady. Helskie Fokarium od 1992 roku realizuje program odtworzenia kolonii fok na polskim wybrzeżu (sam ośrodek istnieje od roku 1999 roku, ale projekt zapoczątkowany został w Gdańsku siedem lat wcześniej). To właśnie w marcu 1992 roku znaleziono w Juracie samca foki szarej. Od tamtego czasu pracownicy Fokarium przygotowują swoich podopiecznych do wypuszczenia na wolność, leczą słabe i chore osobniki, trzymają pieczę na przychówkiem. Obecnie w Fokarium mieszka 6 fok: Bubas, Unda, Agata, Ania, Ewa i Fok.

Uwaga! Odwiedzając Fokarium, bezwzględnie przestrzegaj jego regulaminu. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj pieniążków „na szczęście”. Mogą one zagrozić zdrowiu i życiu fok.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.