Przewodnik po Saharze

mar 30, 2022 przez

Karawana na Saharze

Spędzenie kilku na największej na świecie pustyni to marzenie niejednego turysty. Sahara to ogromny piaszczysty obszar, której wielkość jest niemal taka sama jak powierzchnia Europy. Sahara graniczy aż z 10 afrykańskimi państwami i w większości z nich organizowane są specjalne wycieczki na pustynię, zazwyczaj trzydniowe ze względu na odległość głównych atrakcji. Decydując na pustynny wyjazd koniecznie trzeba przygotować zapas wody. Ceny w sklepikach, które będą na trasie, są wielokrotnie wyższe, więc nie warto przepłacać. Ponadto wygodne i przewiewne buty oraz bluza przydadzą się przy ewentualnym wietrze.

Na Saharę można wybrać się m.in. z Egiptu, Maroka, Tunezji czy Algierii. W zależność od opcji koszt takiego wyjazdu oscyluje w granicach 100 euro. Jakie atrakcje czekają na turystów podczas eksploracji pustyni? W zależności od z jakiej strony wjeżdża się na Sahara warto zobaczyć kilka interesujących miejsc. Poniżej te najbardziej znane.

Ksar Ajt Bin Haddu

Specjalnie ufortyfikowany osada, jedna z wielu, jakie powstawały w Afryce Północnej w celach turystycznych. Ajt Bin Haddu to słynny zabytek Maroka, który w 1987 roku trafił listę światowego dziedzictwa UNESCO. Często stanowi ona plan zdjęciowy do hollywoodzkich filmów, kręcono tu m.in.: Gladiatora, Aleksandra czy Księcia. Kamienisty osada oparta na górskim zboczu przywodzeni na myśl antyczne czasy. Jednak spektakularny efekt zewnątrz niknie po wejściu do środka, gdzie znajdują się przede wszystkimi straganiki z pamiątkami.

Wąwóz Todra

Kolejne spektakularne miejsce na mapie Sahary to 40-kilometrowy wąwóz Todra. Mekka dla wytrwanych wspinaczy, którzy z całego świata zjeżdżają właśnie w to miejsce, aby szlifować swoje umiejętności. Nie bez przyczyny wyznaczono tu ponad 150 szlaków wspinaczkowych o różnych poziomach trudności. Najwyższy fragment wąwozu, gdzie ściany są niemal pionowe ma intensywnie czerwono-pomarańczowe ściany, których widok zapiera dech w piersiach. Niezwykłe zdjęcia, jakie można wykonać w tym miejscu przypominają komputerowa grafikę. Na dole wąwozu nie brakuje oczywiście typowych straganów z pamiątkami, ubraniami czy glinianymi naczyniami.

Wieś Merzouga

Wspaniałość Sahary najlepiej można poczuć podczas typowej wycieczki na wielbłądach, która prowadzi w głąb pustynnego obszaru. Rozpoczyna się ona zazwyczaj na pustynnej wsi, która można określić mianem współczesnej oazy. Jedna z nich jest właśnie wieś Merzouga. Nigdzie inaczej nie zobaczymy tak cudownego zachodu słońca jak na saharyjskiej wydmie. Spacer na pustynnych wzniesieniach czy coraz popularniejsze surfowanie po pustyni to jedna z kilku opcji, jakie znajdują się w organizowanych wycieczkach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.