Coraz mniej długów w turystyce

mar 13, 2015 przez

turystyka

Rodzima branża turystyczna ma się coraz lepiej. Nie dość, że kilka biur turystycznych odnotowało w ubiegłym roku wyraźne zyski, to w dodatku maleje liczba zadłużonych agencji, a przy okazji spada ogólna wartość ich zadłużenia.

Wreszcie wyraźnie poprawia się sytuacja w polskiej branży turystycznej. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów BIG, spada liczba zadłużonych biur podróży i agencji turystycznych. Jednocześnie maleje też łączna wartość ich zadłużenia. Na początku tego miesiąca w rejestrze wpisane były 324 podmioty turystyczne, podczas gdy w maju zeszłego roku widniało ich na liście dłużników 493. Jeżeli natomiast chodzi o ich ogólne zadłużenie, to ostatnie dane wskazały, że było to ok. 8,6 miliona złotych wobec 11,7 miliona złotych w maju 2014 r.

Po fali upadłości biur podróży w 2012 r., już w 2013 r. mówiło się o tym, że branża turystyczna w Polsce zaczyna się odradzać. Przed dwoma laty cały sektor odnotował zyski na poziomie 85 milionów złotych. W roku ubiegłym były one jeszcze wyższe i wszystko wskazuje na to, że bieżący rok również będzie łaskawy dla touroperatorów. Dotychczasowe dane zdają się to potwierdzać. Natomiast jednostki zajmujące się turystyką wymieniają czynniki, które doprowadziły do poprawy ich kondycji.

Przede wszystkim agencje zaczęły przykładać większą uwagę do podejmowanych decyzji. Skrupulatnie wyliczają liczbę miejsc w hotelach oraz samolotach, by zabukować ich tyle, ile rzeczywiście będzie potrzeba. Dzięki temu unikają niewykorzystanych rezerwacji i nie tracą pieniędzy. Pozwala to też ograniczyć liczbę wycieczek sprzedawanych jako last minute, a zwiększa liczbę tych sprzedawanych w podstawowym terminie po cenach katalogowych. Do tego dochodzi jeszcze stabilizacja kursu złotówki widoczna podczas ubiegłorocznych wakacji, a także unormowane ceny paliwa.

Mimo tego, że agencje turystyczne notują coraz większe dochody, eksperci apelują, by turyści pozostawali ostrożni i decydowali się na zakup wycieczek wyłącznie w tych biurach, które mogą zapewnić im bezpieczny, spokojny urlop. Wciąż zaleca się sprawdzenie w sieci opinii na temat touroperatora i wybieranie tych jednostek, które mogą pochwalić się certyfikatem lub zaświadczeniem wydanym przez wiarygodną instytucję, np. Izbę Turystyki RP.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.