Szlaki w rejonie tatrzańskich Czerwonych Wierchów – do remontu
Turyści, którzy po sezonie letnim chcą wybrać się w Tatry, w rejon Czerwonych Wierchów, powinni liczyć się z faktem, że na trasie prowadzone będą prace remontowe. Szlaki są tam zniszczone w stopniu wymagającym naprawy. Tatrzański Park Narodowy postanowił zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich turystów, którzy zamierzają zdobywać szczyty właśnie w tamtych okolicach. Jest to niezbędne, ponieważ w ostatnich latach w pobliżu Czerwonych Wierchów wydeptano liczne dzikie ścieżki, a na zboczach niektórych gór w dużym stopniu postępuje erozja.
Należy jednak podkreślić, że poza bezpieczeństwem turystów, istotną kwestią jest również dbałość o wygląd tamtych okolic. Wydeptana, naturalna roślinność górska potrzebuje odrodzenia, a żeby przywrócić okolicznym terenom dawną świetność, niezbędne jest stworzenie turystom warunków do spokojnego eksplorowania gór. Aby osiągnąć zamierzone cele, TPN nie tylko przeprowadzi remont szlaków, ale podejmie też szereg innych działań. Planowane jest stworzenie specjalnej zabudowy przeciwerozyjnej, jak również strefy restytucji tatrzańskiej roślinności. Ma ona zająć powierzchnię niemal 6 hektarów i będzie znajdowała się wokół wszystkich szlaków wymagających remontu.
Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szymon Ziobrowski, poinformował, że prace naprawcze będą prowadzone najprawdopodobniej do końca przyszłego roku. Zajmą wiele czasu, ponieważ większość działań można podejmować wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych, a jak wiadomo, aura w najwyższych polskich górach jest wyjątkowo zmienna. Wysokość, na jakiej będą prowadzone prace, wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
Koszt całego przedsięwzięcia to 2 miliony 73 tysiące złotych. Wystarczy to na modernizację szlaków o łącznej długości 10km. Choć jest to spory wydatek, to jednak prace są konieczne, by zapewnić optymalne warunki miłośnikom gór z Polski i zagranicy. Łącznie przybywa ich tu rocznie ok. 3 miliony. Poza tym, były one planowane już od kilku lat. Na szczęście, inwestycja jest możliwa, dzięki wsparciu finansowemu ze strony Unii Europejskiej. Na razie nie można jednak liczyć na remont kolejnych fragmentów spośród 275km oznakowanych szlaków.
Tagi: turystyka aktywna