Zwiedzanie Hamburga

kw. 5, 2013 przez

(z: flickr.com;  GimmeLight)

(z: flickr.com; GimmeLight)

Hamburg nazywany jest dumą i perłą północy czy bramą świata. Stanowi miasto położone nad Łabą i zielonymi brzegami Alsteru, które z wielu powodów uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Niemczech. Swoją magiczną atmosferą i nadmorskich urokiem oczaruje każdego turystę, który codziennie będzie odkrywał w nim coś nowego i wyjątkowego.

Położenie Hamburga

Hamburg leży w północnych Niemczech, niedaleko ujścia do Morza Północnego. Jest największym portem morskim w kraju. Może poszczycić się tytułem Europejskiej Stolicy Czystości, który otrzymał w 2011 r. oraz mianem Zielonej Stolicy Europy 2011. Jest to zasługa tego, iż prawie połowa obszaru Hamburga składa się z terenów zielonych oraz wypoczynkowych, a także rezerwatów przyrody i lasów.

atrakcje Hamburga

(z: flickr.com; Metro Centric)

Historia Hamburga

Pierwsza osada, jaka powstała na terenie dzisiejszego Hamburga została zasiedlona przez Sasów już w IV w. p.n.e. W 810 r. cesarz Karol Wielki zbudował tu kościół, który miał służyć do nawracania pogańskich Sasów. 48 lat później w celu obrony tej świątyni wybudowano warownię o nazwie Hammaburg (stąd nazwa miasta). W XII w.. kiedy to Łaba zyskiwała na znaczeniu, Hamburg otrzymał przywilej pobierania ceł nad tą rzeką, dzięki

czemu zdobył status Wolnego Miasta Rzeszy. W epoce średniowiecza miasto to stało się najważniejszym portem na Morzu Północnym, a jego najpopularniejszym towarem eksportowym było piwo. Od końca XIV w. w Hamburgu co roku wydawana jest uczta z okazji dnia św. Marcina, która jest najstarszą regularnie wydawaną ucztą na świecie. W XVII w. Hamburg stał się największym miastem w Niemczech. W tym samym czasie na jego ziemiach utworzono Operę, będącą jedną z pierwszych tego rodzaju placówek w Europie. Wiek później założono tu także Hamburski Teatr Narodowy. Niestety przetaczająca się wówczas przez cały Stary Kontynent epidemia dżumy, nie ominęła również Hamburga. Dziewiętnastowieczne Niemcy Północne były okupowane przez oddziały napoleońskie, co przyczyniło się do zahamowania dalszego rozwoju tego miasta. W drugiej połowie XIX w. Hamburg mógł pozwolić sobie na rozbudowanie magazynów portowych i samego portu (połączono go z Bałtykiem przez Nordseeostkanal), ale także na powiększenie swoich terenów. W czasie II wojny światowej miasto ucierpiało z powodu bombardowań alianckich, a część jego zabudowy zniszczona.

Hamburg - port

(z: flickr.com; Udo54)

Hamburg – zwiedzanie

Najpopularniejszym rekreacyjnym terenem Hamburga jest zespół parkowy Planten un Blomen, który znajdziemy w centrum miasta. Oprócz tego obfitującego w tereny zielone miejsca można tu obejrzeć palmiarnię, ogród botaniczny i największy ogród japoński w Europie. W środku Planten un Blomen umieszczono również jezioro parkowe wraz z fontanną, która w lecie umila czas zwiedzającym zapierającymi dech w piersiach koncertami wodno-świetlnymi. Park posiada ponadto bogatą infrastrukturę wypoczynkową, w której ofercie znajdziemy m.in. rowery wodne i łodzie wiosłowe. Warto również zwiedzić tutejsze jedno z najstarszych planetariów na świecie, w którym odbywają się przedstawienia muzyczne i teatralne, symulacje oraz pokazy nieba.

Hmburg nocą

(z: flickr.com; LuxTonnerre)

Jakie jeszcze atrakcje turystyczne czekają na przybywających do Hamburga?

  • Ogród zoologiczny Hagenbecka, w którym znajdują się tygrysy, małpy, słonie i inne dzikie zwierzęta, posiadające w ZOO przestronne wybiegi, imitujące naturalne warunki ich życia.
  • Miniatur Wunderland – największa na świecie makieta modelarstwa kolejowego.
  • Port Hamburski – stanowi drugi co do wielkości port w Europie. Jego powierzchnia ciągnie się od terminalu statków rejsowych, następnie przez historyczną Dzielnicę Spichlerzy oraz pomosty wyładunkowe, aż do nowoczesnego portu kontenerowego.
  • Blankenese – czyli dawna wioska rybacka nad Łabą.
  • liczne muzea, w tym np.: Muzeum historii miasta (Museum für Hamburgische Geschichte).
  • ulica Jungfernstieg, mieszcząca się nad rzeką Alster – to ulica handlowa, a także promenada Hamburga.
  • przepiękne jezioro Binnenalster
  • pomnik-instalacja znajdujący się na placu przed katedrą św. Pawła, czyli upamiętnienie rozpoczęcia kariery tzw. „Fab Four“ – słynnych czterech chłopaków z Liverpoolu tworzących zespół The Beatles
  • Śródmieście – znajduje się ono pomiędzy dworcem głównym a placem Gänsemarkt. Znajdujący się w śródmieściu ratusz wyróżnia się bogato zdobioną fasadą z dwudziestoma posągami cesarzy.
  • Stare Miasto, będące najstarszą częścią Hamburga. Można tu zwiedzić m.in. dawne placówki handlowe, Chilehaus, najsłynniejszy barokowy zabytek architektury sakralnej z północnych Niemczech- Kościół św. Michała, Krameramtswohnungen, czyli domy z XVII w., Most Trostbrücke z XIII w., który łączy dawne miasto biskupie z miastem hrabiowskim.

Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg to miejsce pełne kontrastów, nowoczesne, przyjazne i kosmopolityczne. Każdy zakątek wygląda tu zupełnie inaczej, choć całość tworzy spójną, harmonijną infrastrukturę. Na przybywających do Hamburga gości czeka wiele atrakcji, które związane są głównie ze sztuką i kulturą, a także niezliczone ilości zabytków, eleganckie pasaże handlowe i ekscytujące życie nocne. Miasto to przyciąga również żeglarskim urokiem oraz możliwością obcowania z przyrodą w jej czystej postaci.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.