Przewodnik po Dubrowniku

paź 18, 2021 przez

Widok na mury miejskie i historyczną zabudowę Dubrownika

Trudno wskazać najpiękniejsze miasto w Europie, ale bez wątpienie chorwacki Dubrownik znajduje się w czołówce. Określany jako perła Adriatyku zachwyca wspaniałymi widokami, unikatowymi zabytkami i przepyszną kuchnią. Jego klifowe wybrzeże prezentuje się tak spektakularnie, że bardzo często pojawia się w filmach. To właśnie w Dubrowniku kręcony sceny kultowego już serialu „Gra o tron”. Od 1979 roku całe miasto znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego turyście mają długo listę obowiązkowych punktów do zobaczenia. Poniżej lista tych najważniejszych.

Wzgórze Srd

Wzgórze niegdyś było mocno zalesione przez dęby, a dziś to najlepszy punkt obserwacyjny. Z wysokość 142 m.n.p.m. można podziwiać najwspanialszą panoramę Dubrownika oraz pobliską Wyspę Lorum, Stare Miasto oraz Wyspy Elafickie. Na szczycie wzgórza dodatkowo znajduje się sklep z pamiątkami oraz zbudowany w 1810 roku Fort Imperial, gdzie obecnie mieści się galeria z wystawą. Spacer na wzgórze zajmuje około 40 minut, można również wjechać specjalną kolejką liniową.

Wielka Fontanna Onufrego

Najważniejszym punktem orientacyjnym w Dubrowniku jest Fontanna Onufrego. Powstała ona w 1438 roku i składa się aż z 16 kranów. Zgodnie z legendą po napiciu się wody z wszystkich kranów spełni się nasze życzenie. Wielka Fontanna Onufrego to także miejsce występów artystów ulicznych z różnych zakątków Europy.

Klasztor Franciszkański

Majestatyczna średniowieczna budowla to przykład pięknej chorwackiej architektury w stylu romańskim oraz gotyckim. Budynek zdobią cudowne freski oraz rzeźby, które dla fanów seriali „Gra o tron” mogą okazać się znajome, gdyż wnętrze klasztoru pojawiło się w kilku odcinkach. Poza najstarszym klasztorem w skład kumpelsku wchodzi także kościół, biblioteka wraz z muzeum oraz apteka, która jest trzecią najdłużej działająca na świecie albowiem została otwarta w 1317 roku i do dziś obsługuje pacjentów.

Plac Luza

Podczas wycieczki do Dubrownika koniecznie trzeba odwiedzić również Plac Luza, wokół którego znajduje się wiele cudownych budowli, m.in. Pałac Sponza oraz XV-wieczna wieża zegarowa. Ze względu na liczne restauracje i kawiarenki Plac Luza okupowany jest przez turystów przez cały rok.

Stare Miasto

Najstarszą częścią Dubrownika jest Stari Grad, czyli dubrownicka starówka. Charakterystyczne uliczki zapewniają bardzo średniowieczny klimat. Spacer pomiędzy wyjątkowymi budynkami to nie lada przyjemność. Główna promenada starówki nazywana jest Stradun, na którą wchodzi się poprzez zabytkową Bramą Pile. To najstarsze wejścia do Dubrownika składa się z dwóch bram. Wewnętrzna powstała w 1460 roku i wyróżnia ją styl gotycki. Zewnętrzna powstała niemal sto lat później, w 1537 roku, a nad bramą widniej posąg patrona miasta, Świętego Błażeja.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.