1.2 mln więcej zagranicznych turystów w Polsce

sie 11, 2015 przez

Polska

e r j k p r u n c z y k, flickr

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego są optymistyczne dla Polski. O dwa miliony wzrosła w ubiegłym roku liczba turystów odwiedzających nasz kraj, czyli wzrosła do 16 mln osób.

Kiedy w 2013 roku Polskę odwiedziło 14 mln zagranicznych gości byliśmy pełni optymizmu na przyszłość, a w ubiegłym roku liczba ta wzrosła jeszcze o dwa miliony podaje „Gazeta Prawna” według najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego. Wśród odwiedzających najliczniejszą grupę stanowili Niemcy – 5,74 mln jest to o 200 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Kolejne miejsca zajęli Brytyjczycy – 1, 14 mln turystów, następnie USA – 645 tys. i Francja 514 tys. Liczba Rosjan w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 345 tys. Duża liczba zwiedzających nasz kraj przekłada się na większe pieniądze. Ogółem zagraniczni turyści zostawili w naszym kraju 23 mld złotych. Najwięcej przeliczając na jedną osobę w czasie pobytu w Polsce zostawili Amerykanie – średnio 3733 zł. Kolejno w zestawieniu byli Chińczycy – 3463 zł, następnie Hiszpanie – 2188 zł, Norwegowie 2152 zł. Dane z 12 miesięcy 2014 roku potwierdzają tendencję dalszego wzrostu liczby przyjazdów cudzoziemców o 2%.

Również Polacy chętnie turystycznie wyjeżdżają poza granice nasze kraju. Największą popularnością cieszyły się Włochy, które w ubiegłym roku odwiedziło 625 tys. naszych rodaków. Na drugim miejscu najchętniej odwiedzającym krajem była Chorwacja – 545 tys., na trzecim miejscu jest Grecja – 449 tys. Mimo kryzysu gospodarczego, który wpłynął negatywnie na wizerunek turystyczny tego kraju jednak jego notowania są nadspodziewanie dobre.

W letnim sezonie turystycznym kurs złotego był mocny co stabilizowało turystykę przyjazdową do Polski i sprzyjało turystyce wyjazdowej. Również na stałym poziomie utrzymywały się ceny paliw.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.