Wpływ turystyki na środowisko naturalne

mar 14, 2019 przez

samolot

„Airplane over ocean.” by Colleen Lane, flickr

Każda gałąź przemysłu wpływa na środowisko naturalne. Nie inaczej jest w przypadku turystyki, która wykorzystuje liczne środki transportu, by realizować dalekie podróże. Czy coraz częstsze latanie samolotami równie negatywnie oddziałuje na przyrodę, co poruszanie się samochodem? Co można zrobić, by zminimalizować szkodliwe skutki działalności turystycznej?

Największe lotniska na świecie w ciągu godziny mogą przyjąć ponad 60 lotów, a w przestrzeni powietrznej każdego dnia znajduje się blisko 10 tys. maszyn, które realizują różnorodne podróże do wszystkich zakątków świata. Taka eksploatacja wiąże się jednak z coraz większą emisją dwutlenku węgla oraz uciążliwym dla wielu zwierząt hałasem. Niemniej międzynarodowe linie lotnicze działają, by zmniejszyć do minimum emisję dwutlenku węgla i ekonomicznej wykorzystywać paliwo, dlatego też projektowane są lżejsze samoloty o bardziej aerodynamicznym kształcie, które w czasie długie lotu zużywają nawet 30 proc. mniej paliwa.

Turystyka nie może istnieć bez przyrody, bo to piękne widoki mórz, lasów, gór czy jezior są powodem dalekich wyjazdów, dlatego dbanie o środowisko naturalne wpisane jest w system działania firm turystycznych. Niemniej wiele nieprzemyślanych działań, skupionych przede wszystkimi na zysku, powoduje nieodwracalne zmiany. Warto bacznie się im przyjrzeć i przeciwdziałać kolejnym, póki jeszcze jest to możliwe. Chodzi przede wszystkim o niszczenie naturalnego krajobrazu w celu budowania kolejnego, luksusowego hotelu dla turystów czy dodatkowej drogi. Niszczenie zielonych terenów to prosta droga do degradacji unikatowego ekosystemu np. w Puszczy Amazońskiej.

Alarmujące jest również zbyt duże zużywanie wody i jej zanieczyszczanie przez nierozsądne użytkownie. Ponadto turyści oczekują bliskiego kontaktu z dziką naturą, przez co zakłócają spokój zwierząt. Takie zachowanie może spowodować zanikanie niektórych gatunków na danym terenie. Przykładem są nietoperze, które osiedlają się w spokojnych i ciemnych jaskiniach. Odwiedziny głośnych turystów, wyposażonych w latarki doprowadzają do przemieszczenia się ich w inne, bardziej odosobnione miejsce.

Harmonia pomiędzy człowiekiem a przyrodą to klucz do pozytywnego realizowania turystyki, skupionej na edukacji ekologicznej i ochronie środowiska. Większa świadomość człowieka odnośnie wpływu na dany ekosystem pozwoli lepiej korzystać z dostępnych zasobów, a dzięki temu skuteczniej chronić niezwykłe miejsca, gatunki i kulturę. Warunkiem na to są dodatkowe środki pieniężne, które najskuteczniej zdobywać właśnie na bazie ruchu turystycznego. Opłaty za wstęp do rezerwatu czy sprzedaż pamiątek to główne źródło dochodu większości stref przyrodniczo-turystycznych. Niemniej niezbędne jest jasne wytycznie granic między terenami dzikimi a turystycznymi, by nie dopuścić do nadmiernej eksploatacji przyrody i niszczenia naturalnych terenów, które przecież są warunkiem istnienia samej turystyki.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.