Krótkie wycieczki po Dolnym Śląsku – co warto zobaczyć?

maj 5, 2014 przez

Goerlitz

Heribert Pohl, flickr

Dolny Śląsk cieszy się relatywnie szybkim rozwojem gospodarczym, ale nie przeszkadza mu to należeć też do piękniejszych części naszego kraju. Będąc w okolicy, warto zwiedzić parę miejsc. Nawet, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, to możemy wybrać się na kilka krótkich wycieczek. Niektóre z nich mogą być naprawdę wyjątkowe! Przykładem jest wycieczka do Jaworzyny Śląskiej, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Można tu nie tylko oglądać niezwykłe maszyny pochodzące niemal z całego świata, ale także przejechać się starym taborem.

Wpadając do Zgorzelca, możemy jednocześnie odwiedzić Goerlitz – miasto znajduje się bowiem na granicy polsko-niemieckiej. Dla okolicznych mieszkańców to jedno z ulubionych miejsc na zakupy, jednak przyjezdni skupiają się zwykle na podziwianiu kameralnych uliczek i kamieniczek, które nadają miejscowości niezwykłego uroku. Szczególną uwagę zwróci jednak Miejski Dom Kultury, który wyróżnia się przepiękną architekturą oraz wspaniałymi zdobieniami w postaci rzeźb i płaskorzeźb.

Miejscem godnym uwagi jest również cudowny kompleks Stawów Milickich, który stanowi miejsce bytowania wielu gatunków zwierząt. Można tu skorzystać z wycieczek z przewodnikiem, a w okolicy istnieją także dobrze przygotowane spływy kajakowe oraz rozbudowane zaplecze agroturystyczne. To opcja dobra dla każdego, kto ceni sobie bliskość przyrody. Można też wybrać się w należące do Sudetów Góry Sowie, które nie wymagają nadmiernej zaprawy, a pozwalają zdobywać szczyty, podziwiać piękne widoki i oddychać świeżym powietrzem.

Jednym ze zdecydowanie najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku jest Zamek Książ. Szczególnie warto wybrać się tam w maju, gdy akurat organizowany jest Festiwal kwiatów i Sztuki. Niestety, podczas imprezy nie można zwiedzać budowli, więc jeśli chcemy obejrzeć ją z przewodnikiem, to musimy wybrać inny termin. A jeśli już mowa o zamkach, to zdobywając Góry Sowie, warto wybrać się do zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Natomiast w Ząbkowicach Śląskich czekają atrakcje na tych, którzy lubią adrenalinę. Znajdziemy tam mrożącą krew w żyłach ekspozycję „Śladami Frankensteina”, która jest jedną z największych atrakcji miasteczka. Znajduje się ona w Izbie Pamiątek Regionalnych. Na ekspozycje składają się m.in. Sala Grabarzy oraz Laboratorium Frankensteina.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.