Czy wycieczki na Ukrainę są bezpieczne?

gru 7, 2018 przez

Lwów

Niestety świat obfituje w konflikty i w wielu miejscach jest na tyle niebezpiecznie, że podróżowanie w te regiony nie jest najlepszym pomysłem. Napięta sytuacja polityczna lub stan, w którym rząd nie kontroluje bezpieczeństwa w pewnych regionach, to bolączka, która zamyka dla podróżujących ciekawe obszary. Są kraje, do których w ogóle najlepiej nie zaglądać, ale są także takie, w których działania wojenne czy partyzanckie toczą się tylko w określonych regionach.

Są oczywiście zawsze sytuacje, że niebezpieczeństwo może przyjść nagle i wszędzie. Zamachy terrorystyczne to coś, czego nie da się do końca przewidzieć i mogą zdarzyć się w miejscu, które dotąd uważane było za najbezpieczniejsze na świecie. Europa jeszcze niedawno wydawała się przytulnym, spokojnym zakątkiem, a teraz huczy od działalności religijnych zagorzalców i eksternistów. Nie można jednak dać się sparaliżować strachowi i zamykać na świat oraz podróże. Należy na spokojnie przeanalizować realia zagrożenia, poczytać najnowsze wiadomości i wskazówki ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są one miarodajną, codziennie aktualizowaną informacją na temat zagrożeń i wskazówkami co do postępowania w danym regionie.

Sytuacja na Ukrainie

Od kilku lat Ukraina nękana jest przez swojego sąsiada – Rosji. Eskalacja konfliktu miała miejsce w 2014, był to początek działań rosyjskich, który w szybkim tempie doprowadził do aneksji Krymu. Ukraina w praktyce straciła panowanie nad tym półwyspem, tracąc tym samym bardzo ceniony ośrodek turystyczny nad Morzem Czarnym oraz dużą i znaczącą bazę portową. Chociaż Rosja rości sobie w tej chwili pełne prawa do Krymu, Ukraina oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych nie uznają tej aneksji za zgodną z prawem. Niemniej jednak Krym został wyłączony z destynacji turystycznej należącej do państwa ukraińskiego.

Poza regionem w najbliższym sąsiedztwie Krymu, a także obwodami ługańskim, donieckim, charkowskich czy czernihowskim, sytuacja na Ukrainie nie stwarza przeciwwskazań do odwiedzin w tym kraju. Na stronach publikowanych w sieci przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych można dokładnie sprawdzić, w których obwodach ukraińskich sytuacja jest napięta, a podróżowanie niewskazane.

Cała zachodnia Ukraina to obszar, w którym toczy się zwyczajne życie, bez żadnego echa działań prowadzonych przez Rosję lub w związku z konfliktem z tym państwem. Ukraińcy, jak nigdy, potrzebują wpływów zachodnich walut i zysków z turystyki, gdyż ich gospodarka jest nadwyrężona zamknięciem współpracy z Rosją, głównym niegdyś kontrahentem zagranicznym, jeśli chodzi o import i eksport towarów. Oczywiście zbrojne działania toczące się u naszych wschodnich sąsiadów są niepokojące i lepiej aby się nie zdarzyły, ale powodują jako wynik wypadkowy, dużą atrakcyjność cenową wycieczek na Ukrainę. Dzięki niskiemu kursowi hrywny, możemy na terenie Ukrainy za małe pieniądze wypocząć, zjeść czy zrobić zakupy.

Zatem nie wahając się długo – ruszajmy do pięknego Lwowa, zwiedzać jego fascynujące zabytki!

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.