Nowy port lotniczy na Mazurach już otwarty

sty 29, 2016 przez

samolot

W środę 20 stycznia oficjalnie otwarto port lotniczy w Szymanach, w woj. warmińsko-mazurskim. Inauguracyjnym lotem z portu Olsztyn-Mazury była podróż 23 pasażerów – gości specjalnych udających się do Berlina.

Od 20 stycznia w Polsce funkcjonuje nowe lotnisko. Port lotniczy w mazurskich Szymanach nosi nazwę Olsztyn-Mazury i powstał na miejscu dawnego lotniska wojskowego. Jego przebudowa kosztowała 204 mln złotych i trwała niemal 2 lata. Ponad połowę środków niezbędnych do inwestycji uzyskano z funduszy unijnych przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

W pierwszym locie udział wzięło 23 pasażerów, którzy udali się do Berlina. Byli to przedstawiciele władz lokalnych, kierownictwo lotniska, a także dziennikarze i reprezentanci Regionalnej Organizacji Turystycznej. Kilka godzin później z Berlina do Szyman przylecieli przedstawiciele niemieckich touroperatorów i tamtejsi dziennikarze. Na razie lotnisko obsługuje jedynie trasy do Berlina i do Krakowa, jednak już wkrótce uruchomione mają zostać kursy do Monachium, Londynu, Dublina, a być może także do Kopenhagi. Wicemarszałek województwa zapewnia, że oferta lotów będzie dostosowana do preferencji potencjalnych pasażerów.

Od początku swojej działalności port Olsztyn-Mazury dba o dobrą promocję, by móc obsługiwać możliwie najwięcej lotów cieszących się odpowiednio dużym zainteresowaniem. Władze lokalne chcą współpracować z touroperatorami i innymi podmiotami z branży turystycznej, które funkcjonują w tym regionie, by zachęcać Polaków oraz obcokrajowców do korzystania z oferty lotniska. Niemniej jednak, wicemarszałek przyznaje, że port lotniczy liczy także na możliwość przyjmowania możliwie największej liczby klientów biznesowych.

Władze wojewódzkie podkreślają, że liczą na wielu pasażerów, ponieważ ich region jest wyjątkowo interesujący pod względem przyrodniczym oraz biznesowym. Działają tu dwie strefy ekonomiczne i prężnie rozwija się kilka branż przemysłowych, w tym produkcja mebli i zdrowej żywności, ale przede wszystkim, znajdują się tu rozległe tereny powierzchni chronionej, które fascynują turystów i stanowią idealne miejsce wypoczynkowe o każdej porze roku.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.