Zimowa wycieczka w góry – jak się przygotować?

paź 21, 2019 przez

Góry zachwycają o każdej porze roku, ale zimą ich urok jest największy. Ośnieżone masywy górskie tworzą przepiękny pejzaż, a możliwość podziwianie pięknej panoramy ze szczytu to ogromna przyjemność. Nic więc dziwnego, że zimowe wycieczki górskie cieszą się takim powodzeniem. Jak się do nich przygotować, by były bezpieczne i komfortowe. Poniżej najważniejsze zasady wyprawy w góry w okresie zimowy.

Odpowiednia odzież

Termoaktywny i wygodny strój to warunek udanej wyprawy w góry, gdy temperatura spada poniżej zera. Z pomocą przychodzą tutaj specjalne wersje bielizny, które ogrzewają, ale nie powodują uczucie gorąca. Przy intensywnym marszu pod górę można się spocić, termoaktywna odzież odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać, by podczas spaceru czuć się komfortowo. Obowiązkowe są rękawiczki, czapka, szalik oraz ciepłe skarpetki. Odzież to jednak nie wszystko – to buty odgrywają kluczową rolę. Wygodne i wysokie zapewniają ochronę naszym kostkom i stopom. Pokryte śniegiem czy lodem nierówne podłoże to nie lada wyzwania, dlatego stabilność w butach to konieczność. Skręcenie nogi czy inny groźny uraz zamieni miła wycieczką w poważne problemy zdrowotne.

Znajomość szlaku

Wycieczka w góry powinna być dopasowana do naszych możliwości. Szlak nie może być zbyt trudny, by jego pokonanie było aktywnością fizyczną, ale i jednocześnie dużą przyjemnością. Przed wyprawa należy dokładnie przeczytać zasady poruszania się w danym miejscu oraz sprawdzić prognozę pogody. Nawet w niższych partiach gór padający deszcz, śnieg czy silny wiatr mogę okazać się bardzo niebezpieczne. Wychodzenie podczas niekorzystnej aury w góry jest ekstremalnie nierozsądne i może skończyć się wielorakimi konwencjami. Podobnie jest, gdy w góry wychodzi się zbyt późno. Zmrok wysoko w Tatrach czy Beskidach zapada bardzo szybko i nie ma tam żadnych źródeł światła. Dla niedoświadczonej osoby zejście w takich warunkach jest niewykonalne oraz bardzo niebezpieczne, dlatego wycieczkę należy rozpocząć o świcie, by mieć jak najwięcej czasu na górski spacer.

Górski ekwipunek

Rzetelne przygotowanie oznacza też wyposażenie, które powinno zawierać szereg niezbędnych przedmiotów podczas wyprawy w góry. Wśród nich najważniejsze to naładowany telefon, latarkę oraz wodę i jedzenie. Warto mieć ze sobą również niewielką apteczkę. Przydadzą się też reki i kije trekingowe, by wygodniej wchodziło się po bardziej oblodzonych ścieżkach. Bez tych podstawowych rzeczy nie należy wychodzić w góry. O swojej wyprawie należy też poinformować schronisko lub hotel, z którego wyruszamy. Wiedza osób postronnych może okazać się kluczowa w sytuacji, gdy się zgubimy lub ulegniemy wypadkowi.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.