Dubaj: tu powstaną najwyższe na świecie bliźniacze wieże

lis 16, 2014 przez

Dubaj

Eugene Kaspersky, flickr

Dubaj wyróżnia się na tle arabskich miast wyjątkowo nowoczesną architekturą. Wkrótce będzie ona jeszcze bardziej przykuwała uwagę, ponieważ właśnie tam powstaną najwyższe bliźniacze wieże na świecie.

Dubai Creek Harbour – tak ma nazywać się nowe, luksusowe centrum Dubaju. Wyjątkowe miasto leżące w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od lat przykuwa uwagę niezwykłą, modernistyczną architekturą. Podziwiają ją specjaliści z zakresu budownictwa, ale także turyści z całego świata. Wkrótce wzbogaci się ono o kolejne zapierające dech w piersiach zabudowania.

Dubai Creek Harbour ma liczyć sobie, bagatela, 6 milionów metrów kwadratowych! Oznacza to, że będzie aż trzykrotnie większy od słynnego już Downtown Dubai, czyli dzielnicy, w której leży najwyższy budynek na globie Burj Khalifa. Na tym terenie znajdować będą się najwyższe bliźniacze wieże świata. Póki co, nikt nie chce jednak zdradzić, jaka ma być ich docelowa wysokość. Wiadomo natomiast, że wieże otoczone będą zabudowaniami mieszkalnymi, hotelami, galeriami handlowymi, centrami kulturalnymi i rozrywkowymi stworzonymi w stylu pasującym do dotychczasowej architektury Dubaju. Będzie więc nowocześnie, luksusowo, z prawdziwym przepychem.

Za wykonanie projektu nowoczesnego centrum Dubaju odpowiadać będą dwie firmy: Dubai Holding oraz Emaar Properties. Całość powstanie niemal przy samej linii brzegowej, dzięki czemu z okien apartamentów będzie można podziwiać wspaniałe, morskie krajobrazy. Według planu, w apartamentowcach stawianych w Dubai Creek Harbout znajdować ma się łącznie 39 tysięcy mieszkań o wysokim standardzie. Przedsięwzięcie jest więc naprawdę ogromne. To natomiast rodzi wątpliwości, czy uda się bezproblemowo sfinansować wszystkie planowane prace. Sceptycyzm budzi fakt, że w przeszłości kilkukrotnie przerywano działania ze względu na brak funduszy. Mimo to zakłada się, że obecna, dobra sytuacja finansowa Emaar Properties pozwoli ukończyć budowę w terminie.

Aktualnie najwyższymi bliźniaczymi wieżami na świecie są budynki zlokalizowane w malezyjskim Kuala Lumpur. Wieże Petronas liczą sobie 452 metry wysokości. Na 2. miejscu pod względem wysokości znajduje się JW Marriott Marquis Dubai Hotel, który wznosi się na wysokość 355m. 3. pozycję wśród najwyższych wież bliźniaczych globu zajmują natomiast wieże Emirates Towers, które liczą sobie odpowiednio 354m oraz 305m wysokości.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.