Upadłość biura podróży? Będą odszkodowania i zwroty kosztów dla wszystkich

cze 17, 2015 przez

Jak wybrać biuro podróży

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Unia Europejska chce wzmocnić ochronę turystów. Klienci biur podróży będą objęci jeszcze większą ochroną w razie ich upadłości.

W tym roku ma być gotowa nowelizacja unijnej dyrektywy, dzięki której dodatkowo ubezpieczone zostaną imprezy turystyczne, a w razie upadłości biur podróży, będą chronieni wszyscy ich klienci. Oznacza to, że uczestnicy wyjazdu dostaną odszkodowania i zwroty poniesionych kosztów w przypadku gdy biuro, w którym opłacili wycieczkę upadło.

Nowe przepisy mają być honorowane przez wszystkie kraje członkowskie, a zwroty kosztów wypłacane klientom touroperatorów w jak najszybszym terminie. Jeśli więc agent turystyczny, portal internetowy lub przewoźnik w ramach jednej podróży ma co najmniej dwie usługi turystyczne, będzie musiał posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej upadłości. Jest to nowość, do tej pory imprezy turystyczne były pozbawione takiej ochrony.

Z zakresu dyrektywy ma zostać wyłączona turystyka biznesowa oraz imprezy okazjonalne, nie przynoszące zysku organizatorowi. Nowa dyrektywa zostanie przegłosowana w Parlamencie Europejskim w drugiej połowie 2015 roku, ale w Polsce zacznie obowiązywać prawdopodobnie dopiero za trzy lata.

Tym bardziej, warto przed każdym wyjazdem na imprezę turystyczną dokładnie zapoznać się z biurem podróży, przejrzeć Centralną Ewidencję (Rejestr) Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych udostępnianą na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sprawdzić informacje o formie prawnej interesującego nas biura, od kiedy jest obecne na rynku i jakie jest pole jego działalności. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju działania będzie podejmował organizator, my także powinniśmy zadbać o siebie. Wyjeżdżając, zwłaszcza na wycieczki zagraniczne, wykupujmy ubezpieczenia turystyczne.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.