Najciekawsze miejsca na pielgrzymkę

lis 20, 2018 przez

Największą liczbę spośród pielgrzymów na świecie stanowią chrześcijanie. Na miejsca swoich wycieczek wybierają oni te, które zapisały się ważnymi wydarzeniami w życiu tej religii. Poniżej znajduje się lista najczęściej odwiedzanych atrakcji, a także tych mniej znanych, ale równie ważnych dla wiernych.

Fatima

Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu. W położonym w Portugalii mieście znajduje się okazałe sanktuarium, upamiętniające objawienie Matki Bożej, które miało miejsce w 1917 roku. Objawienia fatimskie mocno wpłynęły na historię Kościoła, a objawienia i nadprzyrodzone znaki intrygują wszystkich, nawet niewierzących.

Jerozolima

Stolica i największe miasto Izraela, jest miejscem szczególnym nie tylko dla chrześcijan, ale i dla wyznawców islamu i judaizmu oraz innych religii. Jest ono wskazywane podczas wielu wydarzeń opisanych w Biblii, między innymi ostatniej wieczerzy na Górze Syjon. W Bazylice Grobu Świętego natomiast nastąpiło złożenie ciała i zmartwychwstanie Chrystusa, a Golgota jest miejscem jego ukrzyżowania.

Santiago de Compostela (Hiszpania)

Do katedry prowadzi droga Świętego Jakuba, czyli Camino de Santiago. Jest to sieć dróg rowerowych i szlaków pieszych, które zbiegają się przy grobie jednego z dwunastu apostołów, św. Jakuba Starszego. W katedrze znajduje się grób Św. Jakuba Większego, który był uczniem Chrystusa i zginął męczeńską śmiercią.

Lourdes (Francja)

To miasto położone na południu Francji znajduje się tu sanktuarium poświęcone Matce Bożej i jest jednym z największych tego typu ośrodków na świecie. W 1858 roku miało tu miejsce objawienie, a wiele osób wierzy, że znajdujące się tu źródła mają działanie uzdrawiające. Co roku w miejsce to przyjeżdża około 6 milionów pielgrzymów z całego świata.

Betlejem

Położone w Autonomii Palestyńskiej, miejsce narodzin Jezusa. W Grodzie Mlecznej, zwanej inaczej Grotą Narodzenia znajduje się sanktuarium maryjne.

Watykan

Razem z Rzymem stanowią jeden z głównych celów pielgrzymek. Watykan to najmniejsze państwo na świecie, do jego obejścia wystarczy zaledwie godzina. Wśród jego mieszkańców przeważają dostojnicy kościelni, zakonnice i księża. Najważniejszymi i najpopularniejszymi atrakcjami są tu bazylika Świętego Piotra, Zamek Świętego Anioła, Kaplica Sykstyńska oraz grób Świętego Piotra.

Jasna Góra

W Europie jest to po Lourdes drugie pod względem popularności miejsce kultu. Pielgrzymów przyciąga tutaj zarówno sanktuarium maryjne, jak i słynny obraz Cudowny Wizerunek Matki Boskiej. Legenda głosi, że Władysław, książę Opola, przewożąc obraz na Śląsk, by chronić go przed Tatarami, zatrzymał się na chwilę u podnóża kościoła w Częstochowie. Usłyszał wtedy od Matki Boskiej, że chce pozostać właśnie tutaj, co też Władysław uczynił zostawiając dzieło pod opieką ojców paulinów. W ciągu roku przyjeżdża tu nawet 4 miliony pielgrzymów z całego świata.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.