Najpiękniejsze zamki Europy

lut 27, 2015 przez

Palácio Nacional da Pena

Paulo Valdivieso/flickr.com

Europa, nazywana też Starym Kontynentem, może pochwalić się długą historią i ogromem wspaniałych zabytków. Z pewnością należą do nich imponujące zamki. W konkursie European Best Destination wybrano najpiękniejsze z nich.

Wiemy już, które europejskie zamki są najpiękniejsze. Wybrało je jury oceniające budowle w ramach konkursu European Best Destination. Za najpiękniejszy na naszym kontynencie uznano portugalski zamek Palacio Nacional de Pena w Sintrze. Na kompleks składa się kilka pojedynczych pałaców i rezydencje. Wszystko to leży na wzgórzach w malowniczej, zalesionej okolicy. Największymi atrakcjami są tu zamki Palacio Nacional de Sintra i Palacio Nacional de Pena. Ten drugi zaskakuje idealnie dopracowanym eklektyzmem oraz niespotykaną kolorystką.

Zamek Alcazar

Jose Luis Cernadas Iglesias/flickr.com

2. miejsce wśród najpiękniejszych zamków Europy zajmuje leżący w Hiszpanii zamek Alcazar. Znajduje się on na skalnym wzgórzu w Segowii. Wybudowany w celach obronnych w XII w., z czasem stał się siedzibą królów. W swojej historii pełnił też funkcję szkoły artylerii, a nawet więzienia. Za nim uplasował się leżący znacznie bliżej, niemiecki Neuschwanstein. Leżąca w bawarskiej części Alp budowla znana jest na całym świecie. Zamek, który był fanaberią rozrzutnego króla Ludwika II, stał się nawet natchnieniem dla twórców symbolu Disneylandu. W jego logo znajduje się bajkowa budowla wzorowana na najsłynniejszym zamku naszych zachodnich sąsiadów.

Zamek Neuschwanstein

nite dan/flickr.com

Tuż poza podium wylądował inny obiekt leżący za naszą zachodnią granicą. To zamek Hohenzollern w Badenii-Wirtembergii. Znajdujący się 855 m n.p.m., na górze o tej samej nazwie obiekt był wznoszony trzykrotnie. Budowle powstałe w XI w. i XIV w. zostały zniszczone, ale wybudowany na zlecenie rządzącego w XVIII w. Fryderyka Wilhelma IV zamek przetrwał do dziś. Choć jest stosunkowo młody, to ma odwzorowywać ideał typowego rycerskiego zamku z okresu średniowiecza. Za nim uplasował się belgijski Walzin. To kolejny zamek znajdujący się na skale. Zaczęto go budować w XIII w., lecz był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnie prace prowadzono w XX w.

zamek Hohenzollern

jorsym/flickr.com

Pięknie położony, niemiecki zamek Eltz zaczęto budować w XII w., ale jego perfekcyjny wygląd to zasługa rozbudowy trwającej aż cztery kolejne stulecia. Wspaniałą siódemkę zamyka francuski Chambord, który został wybudowany na specjalne życzenie panującego w XVI w. króla Franciszka I. Znajdująca się nieopodal miejscowości Blois w Dolinie Loary budowla jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków okresu renesansu. Nic dziwnego, że każdego roku zamek odwiedzany jest przez rzesze turystów z Europy i nie tylko.

zamek Eltz

Rheinland-Pfalz Tourismus/flickr.com

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.