Kierunek Budapeszt

wrz 26, 2016 przez

Budapeszt

Believeinme/bigstockphoto.com

Stolica Węgier – Budapeszt – który przez rzekę Dunaj dzielony jest na dwie części: prawobrzeżną Budę i lewobrzeżny Peszt, zaliczana jest do najpiękniejszych stolic Europy. Z dostępnych danych wynika, że najstarsze osady były zakładane w Budapeszcie już w epoce kamienia łupanego tj. ok. 100 do 40 tys. lat p. n. e.

Do Budapesztu można się dostać na wiele różnych sposób. Jak wynika z informacji umieszczonych na stronie roadtripbus.pl najszybszym środkiem lokomocji jest bez wątpienia samolot. Ląduje on na lotnisku Budapeszt Liszt Ferenc, które jest oddalone od centrum o kilkanaście kilometrów. Do dyspozycji rodaków chcących odwiedzić stolicę Węgier jest również połączenie Intercity na linii Warszawa-Budapeszt, gdzie pociąg dojeżdża na dworzec Keleti stanowiący sam w sobie dużą atrakcję turystyczną. Jest to jednak dłuższa podróż (ok. 11 godzin). Podobny czas zajmuje dojazd do stolicy Węgier samochodem.

Budapeszt to miasto pełne atrakcji oddziaływujących na wiele zmysłów. Obcowanie z architekturą, odwiedzanie restauracji serwujących lokalne specjalności, to nie wszystkie kierunki węgierskiej podróży po stolicy kraju. Zamek Królewski, Parlament, a także Kościół Macieja, czy Wielka Synagoga to kluczowe punkty na mapie zwiedzających Budapeszt.

Zamek Królewski opisywany jest w większości przewodników łącznie z przylegającym do niego Mostem Łańcuchowym. To bez wątpienia najbardziej reprezentatywna budowla stolicy Węgier, której historia sięga czasów średnich. Zamek podczas II wojny światowej został mocno zniszczony. Jego obecny widok znacznie odbiega od oryginału. W jego wnętrzach znajdują się liczne muzea, w tym historyczne – Budapesti Történeti Múzeum. Do Zamku Królewskiego został w latach 1839-1849 dobudowany Most Łańcuchowy. Jego projekt został przygotowany przez angielskiego inżyniera Williama Tierney’a Clarka. Z kolei nadzór nad budową pełnił szkocki inżynier Adam Clark. Most ma długość 380 metrów i łączy dwa przeciwległe brzegi Dunaju (Budę i Peszt). Jego szerokość wynosi 14,5 metra.

Wśród licznych atrakcji Budapesztu znajduje się również budynek Parlamentu (nazywany Orszaghaz), którego budowę rozpoczęto w 1885 roku. Rozciąga się od wzdłuż rzeki Dunaj na długości 269 metrów. Budynek ten składa się z setek podpór, 88 postaci władców węgierskich oraz ogromnej (prawie stumetrowej) kopuły. Jego budowa trwała 17 lat. Obecnie można zwiedzać wnętrza Parlamentu w wyznaczonych porach, dwa razy dziennie. Z dostępnych nt. Budapesztu ciekawostek wynika, że miasto to miało drugie na świecie metro. Powstało ono w 1896 roku. Oprócz licznych zabytków architektonicznych, stolica Węgier posiada również wiele interesujących miejsc rozrywki. Należą do nich m.in. : Ogród Zoologiczny (powstały w 1866 roku), Oceanarium-Tropicarium (które jest największym obiektem tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej, czy Pałac Cudów (Csodák Palotája).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.