Komisja Europejska aktualizuje czarną listę przewoźników
Czarna lista przewoźników lotniczych działających na terenie Unii Europejskiej została po raz kolejny zaktualizowana. Obejmuje ona wykaz wszystkich tych linii lotniczych, które zostały objęte ograniczenie bądź całkowitym zakazem latania na terytorium całej Wspólnoty. Lista takich firm została zmieniona już po raz dwudziesty drugi. W ten sposób, jednostki unijne starają się zapewnić wszystkim pasażerom maksymalny poziom bezpieczeństwa, bez względu na cel odbywanej podróży.
Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzono do znowelizowanej czarnej listy przewoźników, jest uznanie wszystkich linii lotniczych pochodzących z Nepalu za niebezpieczne. Żeby jednak można było zawrzeć Nepal w wykazie bezpieczeństwa lotniczego, wcześniej reprezentanci Komisji Europejskiej pozyskiwali wiele informacji na temat nepalskich przewoźników oraz nawiązali z nimi bezpośredni kontakt, by przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja. Po wpisaniu Nepalu na czarną listę, KE poinformowała, że ma nadzieję, iż takie jej działania zachęcą nepalskie władze do podjęcia wzmożonych działań mających na celu poprawę jakości przewozów lotniczych. UE ma pomóc Nepalowi w opracowaniu projektu prowadzącego do poprawy bezpieczeństwa lotniczego. Żadne nepalskie linie nie mogą wykonywać lotów do Europy, a europejscy turyści, którzy już zarezerwowali loty, mogą zwrócić bilety i otrzymać z powrotem wydane na nie pieniądze.
Ponadto, podczas aktualizowania czarnej listy przewoźników, KE wyraziła zadowolenie z postępów uzyskiwanych w kwestii poprawy bezpieczeństwa lotniczego na Filipinach, w Zambii oraz w Sudanie. Choć na razie znajdują się one jeszcze na czarnej liście, to jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce z niej znikną. Ustalono też, że nadal wstrzymane będą loty przewoźników libijskich. To skutek tamtejszej rewolucji, po której doszło do dobrowolnej rezygnacji przewoźników z odbywania lotów do UE.
Utrzymano zakaz wykonywania lotów dla wszystkich linii lotniczych z Afganistanu, Erytrei, Dżibuti, Angoli, Beninu, Gwinei Równikowej, Kirgistanu, Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Mozambiku, Suazi, Sudanu, Liberii, Sierra Leone, Wyspy Św. Tomasza i Książęcej oraz Zambii. Poza tym, zakaz obowiązuje wszystkich przewoźników filipińskich i kazachstańskich, poza jednym, jasno określonym z każdego z tych krajów. Loty z Gabonu może wykonywać tylko 3 przewoźników, a z Indonezji może latać do UE 5 linii lotniczych.
Tagi: wycieczki krajowe • wycieczki zagraniczne