Dzieła Gaudiego w Barcelonie

maj 9, 2014 przez

Sagrada Familia - Barcelona

Tylko w Barcelonie można obejrzeć niezwykłe dokonania Gaudiego. Chociaż opinie na ich temat są skrajnie różne, to jednego można być pewnym – wzbudzają one emocje, a to już wystarczający powód, by bliżej się im przyjrzeć. Co prawda, dla niektórych obserwatorów są one zwykłym kiczem, jednak wiele osób dopatruje się w nich prawdziwego piękna. Najlepiej jest to jednak określić oglądając je samodzielnie. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ w kilku polskich miastach dostępne są loty do Barcelony. Co istotne, ceny biletów nie są drogie, a dodatkowo, można liczyć na promocje np. przy zakupach grupowych.

W Barcelonie znajduje się przeważająca część spośród dwudziestu budynków, jakie stworzył Gaudi i każdy z nich jest w pełni oryginalny, niepodobny do żadnego innego. Za najciekawszy uważa się Sagrada Familia, która z założenia ma pełnić funkcję świątyni. Dzisiaj Kościół Pokutny Świętej Rodziny uznawany jest za jeden z głównych symboli Barcelony. Poza tym, z pewnością warto zwrócić uwagę na dwa wyjątkowe budynki mieszkalne, czyli domy Casa Mila oraz Casa Battlo. Niezwykły jest również Park Guell. Miłośników talentu Gaudiego z pewnością zainteresuje również Casa Vicens, czyli dom, który był jednym z pierwszych dzieł architekta. Do dziś uważa się, że stanowi on pewną bazę dla jego dalszych projektów i w pełni oddaje styl charakterystyczny właśnie dla tego twórcy.

Dzieła Gaudiego słyną z niestandardowych form i najdziwniejszych rozwiązań dekoracyjnych. Nie odstraszało go tworzenie ścian przypominających wzburzone fale morskie, balkonów kojarzących się z przerażającymi stworami czy też mozaikowych zdobień wyglądających, niczym rybie łuski albo falujących dachów. Wszystkie jego projekty wydają się być również bajkowe i w pewnym stopniu odrealnione. Z pewnością nie da się pomylić ich z żadnymi innymi budynkami, jakie stoją w Barcelonie.

Jedną z ciekawostek, które czekają na nas w Barcelonie dopiero od niedawna jest jedno z mniej znanych dokonań Gaudiego. Niewielki pałacyk Torre Bellesguard jest zamieszkiwany przez pewną rodzinę, jednak od pewnego czasu umożliwia ona jego oglądanie, a nawet zaglądanie do środka. Jest to dzieło o tyle niezwykłe, że Gaudi zastosował przy jego budowie proste linie, które w jego twórczości były prawdziwą rzadkością.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.