Coraz mniej Rosjan decyduje się na zagraniczne wojaże

mar 25, 2016 przez

turystyka

Rosjanie tracą ochotę na zagraniczne wakacje? Tak można wnioskować na podstawie danych opublikowanych przez agencję Interfax. Wynika z nich, że w 2015r. o przeszło 31% spadła liczba Rosjan wypoczywających poza ojczyzną.

Agencja informacyjna Interfax opublikowała niedawno dane, na podstawie których można przypuszczać, że Rosjanie tracą zainteresowanie zagranicznymi wycieczkami. Na przestrzeni całego minionego roku na urlop do innego państwa ubrało się o ponad 31% mniej obywateli Rosji niż w roku 2014. Dokładniej, na odpoczynek poza Federacją Rosyjską zdecydowało się przed rokiem ok. 12 milionów osób. Te dane przedstawiła rosyjska Unia Przemysłu Turystycznego.

Przedstawicielka UPT dodała, że poprzedni rok był szczególnie trudny dla prywatnych przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Większość z nich ucierpiała już w sezonie 2014, gdy rozpoczęły się kilkuprocentowe spadki zainteresowania zagranicznymi podróżami. Ubiegłoroczna sytuacja jest najgorszą od 18 lat. Tak drastyczny spadek liczby odbywanych przez Rosjan wycieczek odnotowano ostatnio w 1998r. Wtedy liczba Rosjan spędzających urlop poza granicami ojczyzny skurczyła się o 24,4% w ujęciu rocznym.

Jeśli chodzi o konkretne cele podróżnicze, które odpuścili sobie Rosjanie, to należą do nich Indonezja, Tunezja i Dominikana. W pierwszym przypadku liczba sprzedanych wycieczek była w ubiegłym roku aż o 96,6% niższa niż w 2014r. Do Tunezji wybrało się o 83% turystów mniej niż rok wcześniej, a liczba rosyjskich wycieczkowiczów odwiedzających Dominikanę spadła o 82,5%.

Przyczyny spadków są jednak dość zróżnicowane. Częściowo chodzi o wyraźny spadek wartości rubla, lecz znaczenie z pewnością miał też zakaz wylotów do Egiptu i Turcji oraz spore zagrożenie terrorystyczne w wielu popularnych kurortach nadmorskich. Poza tym władze Rosji postanowiły promować turystykę krajową, dlatego podróżnicy nie mają powodów do zmartwień, bo czeka na nich sporo atrakcji we własnej ojczyźnie. Premier Rosji zapowiedział, że rząd będzie wspierał przedsiębiorstwa z tej branży, pomagając w odbudowie całej bazy turystycznej. Miałoby to obniżyć koszty wypoczynku Rosjan, ale przede wszystkim, zapewnić wzrost tamtejszego PKB o 700 miliardów rubli.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.