Zagraniczni turyści lubią Polskę!

mar 5, 2014 przez

Kraków

msomm, flickr

Z danych Głównego Urzędu statystycznego jednoznacznie wynika, że każdego roku do Polski przyjeżdża coraz więcej zagranicznych turystów. Sprawia to, że obiekty oferujące noclegi mogą liczyć na rosnące zyski.

Okazuje się, że na przestrzeni samego tylko 2013 r. liczba wykupionych przez cudzoziemców noclegów wrosła w naszym kraju o 5% w porównaniu do roku wcześniejszego. Oznacza to, że w minionym roku było ich ogółem ok. 12,5 miliona. Najczęściej pojawiali się u nas Niemcy, Rosjanie oraz Brytyjczycy.

Wyliczenia GUS uwzględniające okres ostatnich czterech lat, od 2009 r., czyli od momentu, w którym liczba zagranicznych turystów przyjeżdżających do naszego kraju zaczęła rosnąć wskazują, że w tym czasie branża noclegowa zanotowała wzrost wynoszący ogółem ok. 30%. Rocznie daje to przeciętny wzrost o ok. 6,7%.

W stosunku do kilku wcześniejszych lat jest to rezultat naprawdę niezły. Zadowalającą informacją jest przy tym fakt, że zagraniczni turyści zaczęli wykazywać wzmożone zainteresowanie Polską jeszcze przed Euro 2012. Oznacza to, że nawet bez wytężonych działań promocyjnych, nasz kraj może być atrakcyjny dla przybyszów z innych państw.

Szczególnie zadowoleni danymi zaprezentowanymi przez GUS powinni być przedsiębiorcy pracujący w branży hotelarskiej. Szczegółowe dane wykazały, że większość zagranicznych turystów decyduje się właśnie na noclegi w hotelach. Na wszystkie noclegi w wykupione w nich w ubiegłym roku, za 29% odpowiedzialni byli cudzoziemcy. Najwięcej spośród nich wykupili Niemcy. Odpowiadali oni za opłacenie 36% noclegów wykupionych przez obcokrajowców. Łącznie kupili ich, bagatela, 4,5 miliona. Na drugim miejscu pod względem ilości wykupionych noclegów znaleźli się Brytyjczycy (867 tysięcy), a na trzecim Rosjanie (658 tysięcy).

GUS podał też dane na temat długości urlopów, które na terenie naszego kraju spędzają turyści z innych krajów. Najdłużej przebywają u nas Niemcy. Ich przeciętna wizyta w Polsce trwa ok. 3-5 dni. Turyści z Rosji i Ukrainy przyjeżdżali do nas przeciętnie na 2-4 dni.

Najkrócej zatrzymywali się w Polsce urlopowicze z Estonii, Litwy i Łotwy. Przebywali w naszym kraju średnio 1,5 dnia. Dane opublikowane przez GUS pozwolą firmom działającym w branży turystycznej lepiej dostosowywać swoje oferty do potrzeb turystów z różnych krajów. Stanowią też informacje, na podstawie których można ustalić, w jakich miejscach powinny powstawać nowe hotele i pensjonaty.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.