Wybory 7 cudów Polski – plebiscyt Travelera

lip 10, 2014 przez

7 Cudów Polski

Z roku na rok przybywa w Polsce wiele nowych atrakcji turystycznych lub takich, które po renowacjach stają się wizytówką danego regionu i przyciągają rzesze turystów. Do 26 września będzie trwał plebiscyt organizowany przez National Geographic Traveler, w którym 16 nowych miejsc powalczy o przyłączenie do Cudów Polski.

Województwo kujawsko–pomorskie reprezentuje w tym plebiscycie Inowrocław z najstarszymi w Europie tężniami solankowymi, wysokimi na 9 m i o niezwykłych właściwościach leczniczych. Lubelskie promuje odrestaurowaną Basztę na Wzgórzu Zamkowym pochodzącą z XII wieku, z której czynnego już tarasu widokowego rozciąga się przepiękny widok na Wisłę.

Na Dolnym Śląsku wielbiciele sakralnych budowli znajdą barokowy Klasztor Cystersów z Lubiąża, zabytek klasy zero, z powierzchnią dwukrotnie większą od Wawelskiego Zamku. Tu też corocznie można uczestniczyć w koncertach Festiwalu Wratislavia Cantans. Po sąsiedzku w Opolskiem można się przenieść w czasie aż do średniowiecza, w Byczynie zrekonstruowano historyczny gród, w którym odbywają się turnieje rycerskie i gdzie w średniowiecznych klimatach można też przenocować. W Sanoku zaś do miana nowego Cudu Polski pretenduje Muzeum Budownictwa Ludowego, skansen pokazujący wiejską zabudowę od XVII do XX wieku z pogranicza polsko-ukraińskiego.

Na poszukiwaczy przygody i bliskiego kontaktu z naturą czeka Międzyrzecki Rejon Umocniony w lubuskiem, z bunkrami z czasów II wojny światowej oraz dwoma unikalnymi rezerwatami nietoperzy, a w Krakowie Zakrzówku zalew w dawnym kamieniołomie z czystą wodą do 15 m widoczności, otoczony wysokimi, białymi skałami. Suwalszczyzna prezentuje swój Park Krajobrazowy z perełką dla nurków, Czarną Hańczą, a Hel zachwala nową ekologiczną kładkę dla pieszych i rowerzystów usytuowaną malowniczo pośród wydm.

Muzea pretendujące do elitarnego grona największych polskich atrakcji turystycznych to m. innymi katowickie Muzeum Śląskie i warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Z tych i innych nominowanych atrakcji czytelnicy wybiorą siódemkę najlepszych, które znajdą miejsce w nowo wydawanych przewodnikach po Polsce.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.