Strzyżów
W rejonie Podkarpacia nie brakuje miejsc atrakcyjnych dla turystów. Warto jednak czasem zboczyć z utartego szlaku wycieczek i zapuścić się w nieco mniej znane, a wcale nie ustępujące atrakcyjnością tym najbardziej popularnym, miasta i miasteczka. Jednym z miejsc, do których warto skierować nasze kroki jest Strzyżów.
To niespełna dziewięciotysięczne miasteczko, położone nad Wisłokiem, około trzydziestu kilometrów od Rzeszowa może nas bowiem zaskoczyć nie tylko miłą, baśniową atmosferą, ale także licznymi atrakcjami czekającymi na turystów. Najbardziej nietypowym, a co za tym idzie przyciągającym uwagę, budynkiem w mieście jest, znajdujący się w jego wschodniej części tunel schronowy wraz z obiektami pomocniczymi z czasów II Wojny Światowej. Wykopany pod Żarnowską Górą (jedyny podziemny schron kolejowy na terenie Polski) schron wchodził w skład Furhershauptguarier – Anlage Sud – czyli całego kompleksu schronowego, którego kolejne części znajdują się w Stępinie-Cieszynie. W 1944 roku przebywał tu sztabowy pociąg Adolfa Hitlera „Amerika”. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających w sezonie letnim, ale także w innych miesiącach możliwe jest wejście na teren schronu po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się.
Zmieniamy nieco klimat, by opowiedzieć o kolejnej atrakcji, tym razem przyrodniczej. Dwadzieścia pięć tysięcy hektarów najbardziej wartościowych, a co za tym idzie najpiękniejszych terenów Pogórza weszło w skład Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. To niezwykłe miejsce w siedemdziesięciu procentach składa się z lasów. We florze Parku znajdziemy 46 gatunków górskich, a ponad 40 to rośliny objęte ochroną. Nie mniej bogata jest zwierzęca część mieszkańców Parku – 226 gatunków zwierząt, w tym 140 objętych ochroną. Wśród nich tak rzadkie stworzenia jak bocian czarny, puchacze, rysie czy traszka karpacka. Dla miłośników entomologii znajdą się tu takie gatunki jak jelonek rogacz czy bogaty wachlarz motyli.
W Strzyżowie nie zabraknie także atrakcji dla wszystkich tych, którzy z przejęciem podziwiają budynki sakralne. Wzniesiony w XV wieku kościół parafialny jest tego najlepszym przykładem. Jego bogata historia (zniszczony w XVII wieku, potem odbudowany, pożar wieży w 1895), a także gotycki charakter na pewno zainteresuje wielu. Zwłaszcza, że znajduje się tu także objęty kultem przez okolicznych mieszkańców obraz Matki Boskiej Strzyżowskiej.
Kolejnym wartym zobaczenia obiektem jest budynek synagogi żydowskiej z drugiej połowy XVIII wieku. Murowana, tynkowana bożnica, o zaokrąglonych narożach została częściowo przebudowana w latach sześćdziesiątych. Obecnie ma tu siedzibę Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
Skoro jesteśmy przy obiektach związanych z judaizmem, to warto wspomnieć o cmentarzu żydowskim z końca XIX wieku, który leży przy osiedlu Żarnowska Góra. Jest to jedyny zachowany tego typu obiekt w okolicy, chociaż są przekazy o innych cmentarzach, które zostały zniszczone podczas okupacjo (jeden z przełomu XVI i XVII wieku, drugi z XVIII).
Zupełnie oddzielną ciekawostką jest Dom Wójtowski wzniesiony w 1600 roku, który znajduje się obecnie przy Rynku.
Oczywiście jak to w tym rejonie bywa, Strzyżów ma także do zaoferowania szlaki turystyczne dla aktywnie wypoczywających. Zielony szlak wchodzi, ze Strzyżowa, na grzbiet Pasma Brzeżanki, aż do ruin zamku „Kamieniec” w Odrzykoniu. Zaś szlak czarny schodzi polami do doliny Stobnicy, by bardziej stromą drogą wspiąć się na to samo pasmo. Piękne widoki gwarantowane. Jak widać Strzyżów ma do zaoferowania naprawdę dużo. Różnorodne atrakcje (architektoniczne, militarne, przyrodnicze), piękne krajobrazy i niepowtarzalny klimat podkarpackiego miasteczka sprawia, że z roku na rok przyjeżdża tu więcej turystów. Może więc i Ty skusisz się i odwiedzisz miasteczko nad Wisłokiem.