Warmia i Mazury – atrakcje, których nie można przegapić

sie 16, 2013 przez

Mazury

Krzysztof Urbanowicz, flickr

Każdy Polak powinien wiedzieć, że Pojezierze Warmińsko-Mazurskie to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Mimo tego, nie każdy odwiedził ten region. Jeżeli do spędzenia wakacji w Krainie Tysiąca Jezior nie zachęcają nas zbiorniki z wyjątkowo czystą wodą, ani możliwość uprawiania tam przeróżnych sportów wodnych, to warto wiedzieć, że dodatkowo czekają na nas urokliwe miasteczka, w których – poza zwiedzaniem – będziemy mogli liczyć na przepyszne dania przyrządzane z tamtejszych ryb oraz na miłe towarzystwo mieszkańców tych terenów.

Jedną z popularniejszych miejscowości leżących wśród mazurskich jezior są Mikołajki. Są jedną z ważniejszych baz turystycznych dla wszystkich, którzy przyjeżdżają na Warmię i Mazury w celach rekreacyjnych. Stanowią one węzeł dróg żeglugowych i jeden z portów najbardziej lubianych przez brać żeglarską. Mieszkańcy Mikołajek czekają na gości, z którymi będą mogli dzielić się wodnymi opowieściami, przy okazji ucząc szant i serwując lokalne przysmaki.

Ci, którzy są nastawieni na zwiedzanie, powinni odwiedzić Reszel. Znajdujący się w miasteczku, XIV-wieczny zamek to jeden z piękniejszych zabytków tamtego regionu. Choć został zniszczony w XVIII w., to jednak w XIX w. odbudowano go i dziś stanowi główną atrakcje tej miejscowości. Bardziej oryginalna budowla czeka na turystów w Rapie. Postawiony w XIX w. grobowiec przypomina kształtem piramidę i podobno znajduje się w miejscu, w którym koncentruje się pozytywne promieniowanie z Ziemi oraz Kosmosu.

Turyści lubiący bardziej industrialne zabytki, powinni zwiedzić wieś Stańczyki, w której znajdują się jedne z najwyższych i najpotężniejszych mostów w kraju. Natomiast we wsi Gierłoż znajduje się coś dla pasjonatów historii. Możemy tam zobaczyć Wilczy Szaniec – największą kwaterę Hitlera na kontynencie.

Poza tym, będąc w woj. warmińsko-mazurskim koniecznie trzeba odbyć rejs po Kanale Elbląskim. Jest on bardzo długi i wiedzie przez niezwykle malownicze tereny. Przy okazji, żal byłoby pominąć Kanał Mazurski, który nigdy nie został ukończony.

Będąc na Warmii i Mazurach warto też odwiedzić Olsztyn – największe miasto tego regionu. Jego szczególnie ciekawą częścią jest Stare Miasto. W Olsztynie można zwiedzić piękną katedrę, zamek i pozostałości po murach obronnych. Dodatkowo, co roku odbywa się tam Olsztyńskie Lato Artystyczne.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.