Wieża Eiffla (ciekawostki, historia)

lip 6, 2012 przez

Wieża Eiffla - zdjęcia

Terrazzo (Flickr)

Wieża Eiffla jest najbardziej rozpoznawalnym i charakterystycznym symbolem, nie tylko samego Paryża, ale i całej Francji. Stanowi najwyższą budowlę w mieście i piątą w skali całego kraju, liczy bowiem aż 324 metry wysokości.

Nazwa tego obiektu pochodzi od konstruktora wieży – francuskiego inżyniera Aleksandra Gustawa Eiffla. Powstała ona w 1889 roku jako najważniejszy obiekt paryskiej Wystawy Światowej zorganizowanej z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Eiffel wybudował ją w ciągu zaledwie dwóch lat (1887-1889). Początkowo wieża miała zostać rozebrana po zakończeniu wystawy, lecz dzięki założonym laboratorium meteorologicznym oraz aerodynamicznym, a także za sprawą transmisji telegraficznej udało się uratować tego umieszczonego na Polu Marsowym kolosa. Posiadanie swojej charakterystycznej formy zawdzięcza głównie temu, iż konstruktorzy chcieli, aby nie stawiała ona zbyt dużego oporu podmuchom wiatru. Mimo niegdysiejszych przeciwników nazywających ją „kupą żelaza” bądź „gigantyczną latarnią uliczną”, która zniszczy piękno klasycznej architektury Paryża, ona wciąż niczym magnes przyciąga co roku miliony turystów z całego świata.

Wieża Eiffla nocą

RuiPereira (Flickr)

Wieża Eiffla w Paryżu

kurtmunz (Flickr)

Wieżę Eiffla można znaleźć tuż przy Sekwanie, w zachodniej części centrum miasta, a dokładnie na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Na pierwszym piętrze tej paryskiej budowli znajdują się: poczta i kawiarnia. Na szczycie tej ażurowej konstrukcji z kutego żelaza mieści się luksusowa restauracja o nazwie Jules Verne. Oferuje ona licznie przybywającym tu turystom nie tylko pyszne dania, ale również piękny widok na panoramę całego Paryża. Jeśli wjedziemy windą na jeden z tarasów Wieży Eiffla w bezchmurny, słoneczny dzień, to będziemy mogli podziwiać widoki Paryża w zasięgu nawet 42 mil (z możliwością wypożyczenia lornety). Na trzecim piętrze znajdziemy dwie galerie.

Paryż - Wieża Eiffla nocą

Caroline Treadway (Flickr)

Paryżanie nazywają wieżę Eiffla „Żelazną damą”. Jest ona pomnikiem triumfu konstrukcji żeliwnych i mimo iż ciężko nazwać ją budynkiem oraz pomimo tego że nie spełnia żadnej konkretnej funkcji, stanowi niewątpliwą ozdobę Paryża. Każdy turysta udający się w tym kierunku musi wjechać na ten wspaniały manifest inżynierii XIX wieku. Można również pójść schodami, lecz na pierwsze piętro należy ich pokonać aż 347, na drugie- 674, natomiast na małą platformę na szczycie wieży trzeba przejść aż 1710 stopni.

Wieża Eiffla jest dostępna zwiedzającym od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:30-23:00. Za wjazd na pierwsze i drugie piętro zapłacimy 8 euro, zaś na samą górę – 13 euro. Wspinaczka schodami na drugie piętro „Żelaznej damy” to koszt 4,5 euro.

Na Champs de Mars, czyli pod Wieżę Eiffla można dojechać metrem linią nr 6 lub autobusem linii nr 42, 69, 72, 82, a także RER.

Wieża Eiffla w nocy

kimberlykv (flickr)

Wieża Eiffla - Paryż

joelpk (flickr)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.