Kraków na 1 miejscu najpiękniejszych placów świata

mar 19, 2014 przez

Rynek Główny w Krakowie

Jorge Lascar, flickr

Polska ma się czym pochwalić! Krakowski Rynek Główny znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najpiękniejszych placów na naszym globie!

Powstały w XII w. plac jest obecnie jednym z największych tego typu miejsc na naszym kontynencie. Liczy sobie aż 4 hektary, które układają się w regularny kwadrat, do którego dochodzi 11 ulic. To właśnie przez Rynek Główny w Krakowie przebiega słynna Droga Królewska, które wiedzie od Bramy Floriańskiej, poprzez Stare Miasto i Okół aż na zachwycający Zamek na Wawelu. Poza tym, to właśnie przy najważniejszym placu miasta zlokalizowane są najważniejsze zabytki dawnej stolicy kraju. Zalicza się do nich Sukiennice, kościół Mariacki, Wieżę Ratuszową.

Kraków wyprzedził m.in. wenecki plac św. Marka, który jest obowiązkowym punktem tego włoskiego miasta. To stąd warto zaczynać wycieczki prowadzące do Pałacu Dożów czy do Bazyliki św. Marka. Niestety, plac św. Marka warto zwiedzić, jak najszybciej, ponieważ częste powodzie coraz bardziej go niszczą.

Plac św. Marka

Smo_Q, flickr

Na 3. miejscu listy najpiękniejszych placów znalazł się Dżamaa al-Fina, czyli największy plac w stolicy Maroka, Marrakeszu. Uważany jest on za jedną z najważniejszych atrakcji całego kraju. To tutaj wieczorami tętni życie, a turyści mogą poznać marokańską kuchnię, kulturę, muzykę. Wraz z resztą centrum Marrakeszu, rynek został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Dżamaa al-Fina

Pierre Metivier, flickr

Już poza podium znalazł się Plac Stanisława w Nancy, we Francji. On też znajduje się na liście UNESCO. Co ciekawe, plac nosi imię polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, który swego czasu był księciem Lotaryngii i Baru. Na liczącym sobie 125x106m placu znajduje się nawet pomnik polskiego króla. Cały plac jest natomiast skrzętnym, imponującym połączeniem starej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami.

5. pozycję zajął Plaza Major znajdujący się w hiszpańskiej Salamance. Uważany jest za najpiękniejszy w całym kraju, a zachwyca głównie pięknymi, barokowymi zabudowaniami otaczającymi plac. To w nich znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje, kawiarnie.

Na dalszych miejscach znalazły się natomiast Plac Staromiejski w czeskiej Pradze oraz Wielki Plac w belgijskiej Antwerpii. Plac Staromiejski jest oblegany przez turystów chcących zobaczyć zegar astronomiczny lub piękny Kościół Tyński. W Antwerpii turyści skupiają się na fontannie Brabo, zabytkowych kamienicach i katedrze NMP.

Ostatnią trójkę zestawienia stanowią słynący ze swej wielkości (46,8 tys. m2) Zocalo w Ciudad de Mexico, handlowy plac Imama Homeiniego w Isfahan, w Iranie oraz jeden z najsłynniejszych, moskiewski Plac Czerwony.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.