Polskie winnice – warto zobaczyć!

lis 16, 2013 przez

wycieczka do winnicy

Co prawda, najczęściej mówimy o winach z Francji, Hiszpanii, Włoch i innych południowych państw, jednak wspaniałe winnice znajdują się także na terenie Polski. Są one na tyle atrakcyjne, że pojawiają się oferty ich zwiedzania. Enoturystyka, czyli odwiedzanie miejsc związanych z produkcją tego popularnego trunku rozwija się w Polsce coraz prężniej. W programie takich wycieczek znajduje się nie tylko zwiedzanie wybranej winnicy, ale zazwyczaj także degustacja alkoholu, prezentacje konkretnych gatunków wina, czy uczestnictwo w imprezach i świętach poświęconych trunkowi.

Jednocześnie, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce pojawia się też coraz więcej samych winnic. Zlokalizowane są głównie na terenie województwa lubuskiego, podkarpackiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Łącznie zajmują ok. 1000 ha, a upraw winorośli jest kilkaset. To dodatkowo sprzyja rozwojowi enoturystyki, ponieważ wycieczki mogą być urozmaicane i poszerzane o nowe atrakcje. Jedną z ciekawszych winnic jest leżący w woj. lubuskim Pałac Mierzęcin. Na powierzchni 6,75 ha znajduje się ok. 27 tysięcy winnych krzewów. Poza samymi winnicami, niesamowite wrażenie na turystach zrobi okolica – piękny pałac, Jezioro Mierzęcińskie oraz okoliczne łąki i lasy. Ponadto, niedaleko winnicy znajduje się SPA, co pozwala urozmaicać wycieczki.

Na Dolnym Śląsku warto zwiedzić Winnice Jaworek, gdzie uprawia się prawie 40 odmian winorośli. Całość leży w zabytkowym folwarku, gdzie znajduje się też Sala Degustacji, a obok stoi wspaniały, XVIII-wieczny pałac. W małopolskiej winnicy Koziarnia możemy liczyć nie tylko na degustację szlachetnego trunku, ale także na tradycyjną, polską kuchnię oraz degustację dojrzewających serów i wędlin wytwarzanych przez właścicieli. Takie przysmaki idealnie skomponują się z winem. W tym samym regionie zwiedzimy też Srebrną Górę leżącą w pięknej okolicy, przy klasztorze Kamedułów.

Największą atrakcją dla enoturystów jest chyba jednak Podkarpacki Szlak Winnic, na którym znajduje się 29 wytwórni tego alkoholu. Jako, że okolica słynie z dobrze rozbudowanej agroturystyki, to można zaplanować sobie w tym regionie naprawdę wspaniały urlop. Natomiast w Janowcu nad Wisłą, poza zwiedzaniem winnic, atrakcją jest też obchodzone w maju każdego roku Święto Wina. Poza serwowanymi winami, możemy tu liczyć także na przepyszne jedzenie przygotowywane z lokalnych darów natury.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.