Zwiedzanie Berlina – zabytki, atrakcje

maj 9, 2012 przez

Berlin wieczorem

Berlin to nie tylko symbol dawnych sztucznie wykreowanych podziałów między ludźmi, ale także wielonarodowe miejsce tętniące życiem i ważny ośrodek kulturalny. Dziś stanowi on nowoczesną metropolię bogatą w liczne ślady przeszłości takie jak: zabytki, pomniki czy muzea. Bliskie położenie stolicy Niemiec i dobre połączenia komunikacyjne z Polską sprawiają, że warto tam pojechać, choćby na jeden dzień.

Historia Berlina

Berlin był stolicą Niemiec od 1871 roku do 1945 roku. Od 21 lat, włącznie z dniem dzisiejszym, także pełni tę funkcję. Leży on na Pojezierzu Brandenburskim, w Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej. Jest umiejscowiony między rzekami: Sprewą i Hawelą. Ta niemiecka metropolia podzielona jest na 12 dzielnic tzw. Berzirke.

zwiedzanie Berlina

az1172 (flickr)

Berlin otrzymał prawa miejskie w I połowie XIII wieku. Od 1486 roku stanowił on siedzibę elektorów brandenburskich, zaś od 1709 roku- stolicę Prus. Od 1933 roku rządy sprawował tu Adolf Hitler, a 5 lat później miała tu miejsce tzw. Kryształowa Noc, podczas której ponad 80 berlińskich synagog zostało zniszczonych. W 1961 roku miasto podzielono na dwie części (RFN i NRD) za pomocą Muru Berlińskiego. W 1989 roku obalono komunizm w Berlinie Wschodnim, dzięki czemu zburzono dzielący berlińczyków mur. Dwa lata później parlament Niemiecki przeniósł się z Bonn do Berlina, który na nowo stał się stolicą zjednoczonych już Niemiec.

Berlin dzisiaj

Dziś Berlin stanowi znaczące centrum handlowe. Mają tu miejsce liczne międzynarodowe wystawy i targi, a także festiwale. To również olbrzymi ośrodek przemysłowy i ważny węzeł komunikacyjny, łączący Europę Zachodnią ze Wschodnią. Wokół miasta biegnie obwodnica połączona z siecią autostrad. Jeśli ktoś woli lot samolotem, aniżeli jazdę samochodem czy pociągiem, to może zdecydować się na przybycie na jedno z trzech znajdujących się tu lotnisk. W poruszaniu się po mieście pomoże nam metro (U-Bahn) lub kolejka podmiejska (S-Bahn).

atrakcje Berlina

dietadeporte (flickr)

Zwiedzanie Berlina – zabytki, atrakcje turystyczne

Wschodnia część Berlina, czyli jego centrum

Stolica Niemiec posiada wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zwiedzanie Berlina najlepiej zacząć od symbolu tego miasta, czyli klasycystycznej Bramy Brandenburskiej stojącej tuż przy Placu Paryskim. Niedaleko umiejscowiony jest także Reichtag, czyli siedziba niemieckiego parlamentu. Warto wejść na jego słynną szklaną kopułę, z której to roztacza się przepiękny widok na cały Berlin. Wejście jest darmowe, choć zawsze ustawiona jest przy nim duża kolejka. W tej okolicy można również zobaczyć nowy Hauptbahnhof, będący największym na świecie dworcem kolejowym w kształcie wieży.

We wschodniej części miasta, czyli dzielnicy Mitte i fragmencie Kreuzbergu, znajduje się również historyczne centrum Berlina. To tu można zwiedzić najwięcej zabytkowych budowli oraz kompleks muzeów na tzw. Museumsinsel (z niem. „Wyspa muzeów”), gdzie mieści się m.in. ołtarz Zeusa z Pergamonu, kolekcja sztuki bizantyjskiej czy kolekcja malarstwa Donatello. Wzdłuż jednej z głównych ulic Berlina – Unter den Linden- zlokalizowane są liczne pałace wznoszone dla członków rodzin królewskich , klasycystyczne i barokowe budowle (jak np. Nowy Odwach- niem. Neue Wache) i Niemieckie Muzeum Historyczne (Zeughaus).

panorama Berlina

http2007 (flickr)

Na plac Aleksandra (niem. Alexanderplatz) mogą udać się ci, którzy lubią na wszystko patrzeć z góry. Ułatwi im to na pewno dotarcie na szczyt znajdującej się tu wieży telewizyjnej (niem. Fernsehturm), z której rozciąga się widok na całą panoramę miasta. Kolejnym punktem w wycieczce po Berlinie może być renesansowy Czerwony Ratusz, będący bardzo charakterystyczną budowlą z czerwonej cegły. Dreptając po Friedrichstraße, warto zajrzeć do Muzeum Muru Berlińskiego (Checkpoint Charlie) czy słynnego domu handlowego- Galeries Lafayette. Fanom historii poleca się udanie w kierunku Spandauer Vorstadt, gdzie mieszczą się: Muzeum Historii Naturalnej oraz muzeum sztuki współczesnej – Hamburger Bahnhof.

Zachodnia część centrum stolicy Niemiec

co warto zobaczyć w berlinie


Najmłodsi znajdą swój mały azyl w którymś z dwóch berlińskich ogrodów zoologicznych. Do wyboru mamy ogród zoologiczny (Zoologischer Garten Berlin) położony w zachodniej dzielnicy Berlina Tiergarten lub ZOO (Tierpark Berlin) we wschodniej części miasta. Ten pierwszy ogród zoologiczny posiada najstarsze akwarium w Europie i jedną z największych ilości gatunków zwierząt na świecie.

Przechadzając się parkiem Tiergargarten, ujrzymy również kolumnę zwycięstwa, do której prowadzą bardzo kręte schody oraz XVIII-wieczny zamek Bellevue, czyli siedzibę prezydentów tego państwa. W następnej kolejności nie wolno przepuścić odwiedzenia XVII-wiecznego Zamku Charlottenburg (Schloss Charlottenburg), gdzie będziemy mieli okazję ujrzeć wiele sal wystawowych i muzeów, a także na zewnątrz tego obiektu- wspaniałe ogrody, bogate w różnego rodzaju roślinność. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny. Przy zakupie biletu do wnętrz tego zamku, warto skorzystać ze zniżki na oglądanie całego kompleksu.

Berlin

DanteAlighieri (flickr)

Idąc wzdłuż głównej ulicy zachodniej części Berlina, czyli Kurfürstendamm (pol. Grobla Elektorska), zobaczymy neoromański Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma wybudowany pod koniec XIX wieku. Umiejscowiony jest on w dzielnicy Charlottenburg i kryje w sobie przepiękne szklane ściany składające się z 30 000 elementów.

Panie będą mogły udać się na zakupy do pobliskiego domu towarowego- Kaufhaus des Westens (KaDeWe) oferującego ponad 380 000 artykułów. Tu także można kupić coś do jedzenia i posilić się po długiej wędrówce po zachodniej części centrum Berlina.

Nowy Berlin znajdujący się wokół Potsdamer Platz

Nowoczesna dzielnica Berlina- Potsdamerplatz (Plac Poczdamski) prezentuje fascynującą architekturę i nietuzinkowe rozwiązania, jak np. wykorzystanie połączenia szkła, metalu i wody. Wieczorem można tu dostrzec również dodatkowe efekty świetlne, podkreślające niesamowitość tej części miasta. Zlokalizowanych jest tu wiele atrakcji: pasaż handlowy Arkaden, sale kinowe, kasyno i liczne kawiarnie oraz restauracje. Dzieci ucieszą się na pewno z pójścia do trójwymiarowego kina IMAX, które na pewno dostarczy im niezapomnianych wrażeń.

Warto udać się także do niedaleko znajdującej się filharmonii i Neue Nationalgalerie, która zachwyci wszystkich miłośników sztuki. Budowla ta kryje w sobie stałą ekspozycję sztuki XX wieku, gdzie znajdziemy dzieła m.in. Picassa, Ernsta, Dalego, Miró, Heckela.

Idąc dalej, ujrzymy stworzony w 2004 roku Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, który składa się z 2711 betonowych steli.

Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie

Poza centrum miasta, na południowo-zachodnim krańcu Berlina można udać się nad jezioro Wannsee, gdzie można sobie odpocząć np. pływając łódką po tym pięknym jeziorze oraz pochodzić po pobliskich lasach. Natomiast w zachodniej części stolicy Niemiec warto podążyć w kierunku starego miasta Spandau z ratuszem i imponującego Stadionu Olimpijskiego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.