Zwiedzanie Parku Natolińskiego: zapisy tylko w poniedziałki

maj 14, 2013 przez

Owiany tajemnicą Park Natoliński otwiera swe podwoje dla zwiedzających. Na co dzień jest on zamknięty, ale od 12 maja do 30 czerwca będzie można wziąć bezpłatnie udział w niespełna dwugodzinnych wycieczkach po parku. Wycieczki będą odbywały się co niedzielę, jednak wcześniej trzeba się zapisać, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

Jednorazowo w takim spacerze będzie mogło wziąć udział tylko 20 osób. Na każdą niedzielę zaplanowano siedem takich wycieczek, a każdej będzie towarzyszył przewodnik. Zapisy są przyjmowane wyłącznie w poniedziałki od godziny 10.00. Zapisów można dokonać online pod adresem: infosport@ursynow.pl bądź telefonicznie, pod numerem 22 545 74 59. Jednorazowo można zapisać 4 osoby, choć wyjątkiem są rodziny wielodzietne. W zgłoszeniu trzeba podać takie dane jak imiona, nazwiska, numer telefonu, adres e-mail oraz godzinę wycieczki, w której chcemy uczestniczyć. Zwierząt nie możemy zabrać ze sobą, zaś dla rowerzystów przewidziane są odpowiednie miejsca postojowe.

Organizatorami wycieczek są Dzielnica Ursynów we współpracy z Centrum Europejskim – Natolin. Kolejna edycja bezpłatnego zwiedzania parku rozpocznie się 11 sierpnia i potrwa do końca września. Rok temu takie wycieczki cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób. Jedną z największych atrakcji Parku Natolińskiego jest klasyczny pałac zaprojektowany przez Szymona Bogumiła Zuga. Powstał on w 1782 roku i od początku związany był z rodzinami szlacheckimi. Zamieszkiwały go najznakomitsze rody polskiej szlachty – od Lubomirskich, poprzez Czartoryskich i Potockich, aż po Tyszkiewiczów i Branickich. Budynek został przeprojektowany na zlecenie Aleksandra Potockiego, zaś tego wyjątkowego zadania podjął się architekt Henryk Marconi.

Cały kompleks Natoliński niestety ucierpiał podczas powstania warszawskiego, ale udało się go odrestaurować i przywrócić tym samym dawny wygląd. Ponadto w parku możemy obejrzeć bramę gotycką, akwedukt wzorowany na projektach ze starożytnego Rzymu, a także dorycką świątynię oraz most mauretański. Spacer po Parku Natolińskim jest więc nie lada przeżyciem zarówno dla miłośników przyrody, jak i pasjonatów architektury oraz znawców polskiej historii i kultury. Jest to też wspaniały sposób na aktywne spędzenie niedzieli w rodzinnym gronie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.