Przewodnik po Atenach

lut 24, 2022 przez

Widok na Akropol, z Atenami w tle

Ateny to jedno z najsłynniejszych miast na świecie. To kolebka europejskiej cywilizacji, która oferuje najwspanialsze zabytki z czasów antycznych. Tylko w Atenach zobaczyć można miejsce znane z mitologicznych opowieści. Do tego cudowna grecka kultura, pyszne jedzenie i przepiękne krajobrazy gwarantują udany wyjazd od tego niezwykłego miasta. Do stolicy Grecji można dolecieć tanimi liniami lotniczymi za kilkadziesiąt złotych, dlatego wyjazd tym bardziej należy zorganizować. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Aten? Poniżej kilka obowiązkowych punktów.

Akropol

Nikomu nie trzeba przedstawiać tego zabytku. Będąc w Atenach w pierwszej kolejności należy iść właśnie na Akropol. Warto wybrać się z samego rana, gdy zwiedzających jest mniej, a mocne greckie słońce jeszcze nie daje się we znaki. Starożytne zespół świątyń i budynków oferuje kilka niezwykłych zabytków: Propyleje (brama Akropolu), Teatr Dionizosa oraz świątynie tak jak Partenon, Erechtejon i Asklepiejon. Najbardziej znany jest Partenon, czyli świątynia Ateny Dziewicy, która jest najlepszym przykładem architektury w stylu doryckim, a rzeźby w świątyni wykonał najbardziej znany antyczny rzeźbiarz Fidiasza. Partenon znajduje się na wzgórzu, dlatego z wielu miejsc w Atenach można go podziewać. W nocy jest pięknie podświetlony co dodatkowo wzmacnia urok tego zabytku.

Agora

Dawne serc starożytnego greckiego miasta, gdzie rozgrywały się najważniejsze wydarzenia, znajdowało się na Agorze. Dziś ateńska agora to bardzo ważne stanowisko archeologiczne, gdzie mieści się świątynia Hefajstosa oraz okazały bizantyjski Kościół Świętych Apostołów, który koniecznie trzeba zobaczyć.

Plac Syntagma

Po przeniesieniu stolicy Grecji z Nauplion do Aten rozpoczęto budowę Placu Konstytucji, wokół którego znajduje się kilka ważnych zabytków. Jednym z nich XIX-wieczny pałac królewski, będący od niemal 90 lat siedzibą greckiego parlamentu. Budynek w okresie letnim otwarty jest dla turystów, którzy mogą go zwiedzać z przewodnikiem. Ponadto ciekawym wydarzeniem jest zmiana warty przez Grobie Nieznanego Żołnierza. Gwardziści noszą historyczne stroje i czuwają przez całą dobę, zmieniając się co godzinę, co jest bardzo widowiskową ceremonią.

Plaka

Symboliczna i najstarsza część miasta, znajdująca się nieopodal Akropolu, jest kwintesencją cudownej Grecji. Kolorowe, wąskie uliczki wiją się pomiędzy urokliwymi restauracjami, kościołami czy kamieniczkami, w których od pokoleń mieszkają Ateńczycy. Plaka nie oferuje starożytnych zabytków z wyjątkiem Pomnika Lizykratesa, który powstał w 335 r.p.n.e. Bardzo popularnym miejscem jest także najstarszy ateński bar Brettos, gdzie można spróbować tradycyjnych nalewek oraz najlepszego ouzo w Atenach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.