Kolonie wakacyjne: gdzie w tym roku ruszą dzieciaki?

lip 3, 2013 przez

wakacje - dzieci

Wakacje wreszcie rozpoczęte! Dla dzieci to radość z zakończenia roku szkolnego, jednak dla wielu rodziców to kłopot związany z tym, gdzie wysłać pociechy, by zorganizować im czas, jednocześnie nie nadwyrężając domowego budżetu. Niestety, w obecnych czasach, gdy sytuacja finansowa wielu Polaków jest niepewna, nie możemy pozwolić sobie na przesadne wydatki wakacyjne. Mimo tego, dzieci czekają na jakikolwiek wyjazd, który pozwoli im zapomnieć o szkolnych obowiązkach.

Jak zwykle, głównym kolonijnym celem Polaków jest wybrzeże. Większość wyjazdów tego typu kierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat. Na popularności zyskują ostatnio mniejsze, a jednocześnie tańsze ośrodki wypoczynkowe. Często w programie kolonii rezygnuje się ze zwiedzania i korzystania z ważniejszych atrakcji turystycznych, by zminimalizować ceny turnusów. Dzieci mają jednak szansę na kąpiel w morzu, odpoczynek na plaży i wdychanie zdrowego jodu.

Niedrogie, a mimo tego świetne wakacje można też spędzić na Warmii i Mazurach lub mniejszych polskich pojezierzach. Kolonie nad jeziorami, często z zakwaterowaniem w gospodarstwach agroturystycznych, pozwalają na korzystanie z uroków wód i plaż, a okoliczna natura daje szansę odpoczynku od miejskiego zgiełku. Nad akwenami dzieci mogą uprawiać sporty wodne, a wielokrotnie mają także możliwość korzystania z miejscowych stadnin koni, boisk, placów zabaw.

Rodzice dysponujący większymi środkami mogą jednak wysłać swoje pociechy na kolonie zagraniczne. Zazwyczaj są one organizowane w nadmorskich kurortach zlokalizowanych w Bułgarii, Chorwacji czy Rumunii. Nieco droższe będą natomiast zorganizowane wycieczki do Hiszpanii, Francji czy innych europejskich krajów. Trzeba jednak pamiętać, że wiele spośród takich wyjazdów zostało już zarezerwowanych, więc będziemy musieli poświęcić trochę czasu na znalezienie aktualnych ofert.

Niemniej jednak, wykupowanie kolonii na ostatnią chwilę ma swoje dobre strony. Wakacje last minute wiążą się z reguły z obniżonymi cenami, więc stają się bardziej opłacalne. Jeżeli jednak i takie oferty będą zbyt dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu, to warto zastanowić się, jak samodzielnie możemy zorganizować dziecku wakacje. Czasem nawet wyjazd do dziadków, czy do cioci mieszkającej w innym regionie Polski może stać się niezapomnianą przygodą.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.