Pamiątki z wakacji, których nie próbuj wwieźć do Polski!

lip 22, 2013 przez

Pamiątki z wakacji

Warmest Regards (flickr)

Wyjeżdżając na wakacje, zazwyczaj przywozimy z podróży jakieś wyjątkowe pamiątki, które mają przywoływać wspaniałe wspomnienia lub stać się upominkiem dla bliskiej nam osoby. Najczęściej są one ściśle związane z miejscem, w którym spędzaliśmy urlop. Zanim jednak nabędziemy konkretny suwenir, warto dowiedzieć się, czy oby na pewno będziemy mogli przekroczyć granicę, mając go w swoim bagażu. Niektóre rzeczy mogą zostać nam odebrane przy przekraczaniu granicy, a zdarza się nawet tak, że za próbę ich wwiezienia do kraju, możemy odpowiedzieć przed sądem.

Największe restrykcje dotyczą pamiątek, które są wykonane z naturalnych materiałów. Dotyczy to wszystkich wyrobów powstałych z gatunków zagrożonych wyginięciem. Lepiej więc zapomnieć o biżuterii wykonanej z kości lub koralu, skorupach żółwi czy galanterii ze skóry węża i krokodyla. Nie można też przywieźć produktów zrobionych z kości hipopotama, rogu nosorożca, skóry warana, kolców jeżozwierza ani skór niedźwiedzi, dzikich kotów czy antylopy tybetańskiej. Pamiątki zostaną nam odebrane, a dodatkowo, grozić nam będzie sprawa w sądzie. Istnieje też zakaz przywożenia niektórych roślin. Do polski nie wwieziemy np. storczyków ani kaktusów. Zabronione jest także przywożenie wilczomleczy oraz części roślin owadożernych.

Nie wolno nam też przywozić zbyt dużych ilości alkoholu ani nadmiernej liczby wyrobów tytoniowych. W tej kwestii konkretne ograniczenia zależne są od środku transportu, jakim się poruszamy oraz od rodzaju produktów, które chcemy wwieźć na terytorium naszego kraju. Jeżeli wyjeżdżamy na wakacje samochodem, to wracając do Polski możemy przywieźć ze sobą tylko 40 sztuk papierosów. Na pokład samolotu albo statku wolno nam wnieść pięciokrotnie więcej, czyli maksymalnie 200 sztuk papierosów. Wydaje się jednak, że to wystarczająco dużo, jeśli papierosy mają być jedynie pamiątkami z zagranicznych wojaży.

W przypadku napojów alkoholowych wszystko zależne jest od ich rodzaju, a dokładniej – od zawartości procentowej alkoholu w danym trunku. Zgodnie z postanowieniami prawnymi, podróżni mają prawo przywiezienia ze sobą nie więcej niż 16 litrów piwa. Nie bierze się pod uwagę takich detali, jak zawartość alkoholu w danym typie piwa. Jeżeli chodzi o wino, to legalnie przewieziemy przez granicę 4 litry tego alkoholu. Tak, jak w przypadku papierosów, z pewnością jest to wystarczająca ilość, która pozwoli nam obdarować bliskich butelką dobrego wina pochodzącego z Francji, Grecji czy jednego z państw bałkańskich.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.