Przewodnik po Szwajcarii

sty 4, 2023 przez

Malowniczy widok na zamek na zboczu góry, w tle górskie jezioro

Jednym z mniejszych i jednocześnie najpiękniejszych państw w Europie jest Szwajcaria. Kraj od ponad 200 lat pozostaje neutralny, nie jest też członkiem Unii Europejskiej, choć ściśle współpracuje ze Wspólnotą. Łączna powierzchnia Szwajcarii przekracza 41 km². Zamieszkuje ją prawie 8 mln ludzi. Graniczy z Austrią, Francją, Liechtensteinem, Niemcami oraz Włochami. Najwyższy szczyt to Dufourspitze (4634 m n.p.m.), natomiast najniżej położone jest Jezioro Maggiore, 195 m n.p.m. Ponadto oferuje szereg niezwykłych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie pobytu w tym malowniczym kraju.

Matterhorn

Zapierające dech w piersiach miejsce, które każdy powinien zobaczyć. Imponujący, niemal 4,5-tysiecznik stanowi cel wspinaczy z całego świata. Charakterystyczna zakrzywiona góra wymaga solidnego przygotowania. U podnóża szczytu znajduje się niewielka szwajcarska miejscowość Zermatt, gdzie za sprawą górskiego krajobrazu i drewnianych domków mamy okazję zobaczyć kwintesencję pięknej Szwajcarii.

Jezioro Genewskie

Nazywane szwajcarskim morzem stanowi najpopularniejsze miejsce letniego wypoczynku Szwajcarów. Nie brakuje tu luksusowych hoteli, imponujących wilii i promenady nad brzegiem jeziora. A za sprawą otoczenia w postaci ośnieżonych szczytów Alp trudno o wspanialszy krajobraz. Jezioro można zobaczyć korzystając z kolejki, która biegnie wzdłuż północnego brzegu lub podczas rejsu stuletnim parowcem, gdzie serwowane są lokalne specjały.

Winnice koło Sion

Słynne winnice, które od 1885 roku prowadzone są przez rodzinę Gilliardów. Turyści chętnie degustują tu wyjątkowe wino, gdyż winnice otoczone są przez górskie szczytu, a w pobliżu przepływa rzeka. To jedno z najbardziej romantycznych miejsc w całej Europie. Ponadto często organizowane są tutaj spotkania biznesowe.

Lucerna

Lucerna uznawana jest za najładniejsze miasto w całej Szwajcarii. Jej symbolem są zabytkowe mosty, posiadające bardzo oryginalną konstrukcją i nietypowe malowidła. Ponadto koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy Most Klasztorny, mury obronne miasta oraz starówkę z kolorowymi kamieniczkami.

Rheinfall

Największy wodospad w Europie na każdym zrobi wrażenie. Znajduje się na przełomie Renu w miejscowości Neuhausen am Rheinfall. Huk wody słychać z daleka. W XIX wieku energia tego wodospadu była wykorzystywana do wytwarzania prądu, który zapewniał energię dla małej huty aluminium. Dodatkowe wrażenie robi zamek Laufen, który góruje nad wodospadem Rheinfall.

Titlis

Słynna szwajcarska atrakcja w postaci kolejki górskiej, która kursuje na lodowiec Titlis oferuje niezapomniane przeżycia i widoki – zaśnieżone masywy górskie w połączeniu z zielonymi dolinami i krystaliczną wody górskiego jeziora, tworzą kadr niczym z filmu przyrodniczego. Największą wadę tej atrakcji jest jej cena, sciągająca niemal 400 zł za przejazd od osoby.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.