Dawne kopalnie stają się niezwykłymi atrakcjami turystycznymi

cze 3, 2015 przez

Kopalnia soli w Wieliczce

fot. Eunika/bigstockphoto.com

Zamknięte kopalnie coraz częściej stają się turystycznymi atrakcjami! Muzea, parki rozrywki i inne pomysły w pokopalnianych podziemiach czekają na turystów. Dawne kopalnie – historia i rozrywka dla zwiedzających.

Na całym świecie zostało zamkniętych wiele kopalń. Przyczyny są różne: zarówno z powodu wyczerpania pozyskiwanych surowców, czy też zagrożenia siedlisk ludzkich, a czasami z powodu bankructwa. Obecnie wiele z tych kopalń wykorzystuje się jako atrakcje turystyczne: muzea, parki rozrywki.

Przykładem może być park rozrywki Zip Below Xtreme stworzony po dawnej kopalni łupków w Parku Narodowym Snowdonia w Walii. Jest to najdłuższy na świecie tunel podziemny liczący 5 km . Zwiedzający mogą korzystać ze wspinaczki na skale o wysokości 21m lub pływać łódkami. Również w Walii dawna kopalnia łupków Bounce Below wykorzystywana jest w celach rozrywkowych. Tu znajduje się największa na świecie trampolina zamontowana na powierzchni 930 metrów. Do tego przepiękne iluminacje świetlne sprawiają wrażenie bajkowej scenerii.

Innymi przykładami są: kopalnia Salina Turda w Transylwanii, zachodniej części Rumunii, w której na głębokości 120 metrów turyści znajdą park rozrywki, mini golf, diabelski młyn oraz kręgielnię. Można też popływać łódkami. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza powstało centrum odnowy biologicznej i SPA. Eden Project – ogród botaniczny w Anglii powstały na terenie dawnego wyrobiska kaolinu – porcelanowej glinki. Obiekt składa się z plastikowych kopuł przepuszczających światło, wilgoć i powietrze. Tak stworzone warunki sprzyjają rozwojowi roślin ze strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Znajduje się w nich 18 tysięcy gatunków roślin w tym oliwki czy ananasy.

W dawnym kamieniołomie wapienia w amerykańskim stanie Kentucky w mieście Lousiville otworzono w lutym tego roku największy na świecie park rozrywki. Znajduje się tu plac zabaw dla dzieci o powierzchni 3, 3 tysiące m kw., 19 km tras rowerowych, linia tramwajowa oraz parki linowy. Nie możemy zapomnieć o Polsce: kopalnia soli w Wieliczce jest nie tylko największą atrakcją w kraju ale i na świecie. We wnętrzu kopalni znajdziemy kaplice, podziemne jeziora, Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy. W dawnej kopalni soli organizowane są konferencje, bankiety, śluby, bale sylwestrowe, koncerty czy imprezy sportowe.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.