Rosyjska turystyka na minusie

sie 12, 2014 przez

rosyjska flaga

BWJones, flickr

Rosjanie mają problem z branżą turystyczną. Okazuje się, że nie tylko wyraźnie zmniejszyła się liczba osób wyjeżdżających na zagraniczne wakacje. Dodatkowo, upadać zaczęły tamtejsze biura podróży. W ostatnich dniach bankructwo ogłosiło biuro turystyczne Labirynt. Nie zdążyło ono nawet na czas ściągnąć do kraju swoich klientów. Ok. 7 tysięcy Rosjan nie może wrócić do ojczyzny, ponieważ nie posiadają biletów powrotnych. Sytuacja przypomina więc problemy, z jakimi w ostatnich latach dość często borykały się również polskie agencje turystyczne. W przypadku Rosji, jest to już czwarte biuro, które upadło na przestrzeni kilku ostatnich tygodni. Pomoc podróżującym, którzy utknęli w innych państwach oferuje firma Touraide, która stara się znaleźć dla turystów miejsca w lotach powrotnych do kraju.

W przypadku Rosjan, do problemów poszczególnych biur turystycznych, dochodzi jeszcze ogólny spadek zainteresowania wycieczkami. Liczba turystów, którzy zdecydowali się spędzić lato w jednym z europejskich kurortów spadła o 30% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Są to wstępne dane, które ostatecznie mogą okazać się jeszcze słabsze.

Co sprawiło, że Rosjanie stracili ochotę na zagraniczne podróże? Specjaliści twierdzą, że wynika to głównie z napiętej sytuacji gospodarczo-politycznej. Rosnąca niechęć wobec obywateli tego kraju również nie zachęca do wizyt w innych państwach. Dodatkowo, w ostatnich tygodniach zauważalne są spadki rubla na rynkach walutowych, a jego niższa wartość ogranicza możliwości finansowe Rosjan w innych krajach. Od września minionego roku, rubel stracił na wartości już 11%!

Kolejnym problemem są sankcje nakładane na Rosję przez kraje unijne i Stany Zjednoczone. Doprowadziły one m.in. do wstrzymania lotów niektórych rosyjskich linii lotniczych, co dodatkowo utrudnia sprawne funkcjonowanie branży turystycznej u naszych wschodnich sąsiadów. Co więcej, ceny lotów wzrosły w związku z umocnieniem się euro, a to przełożyło się na podrożenie wycieczek oferowanych przez agencje turystyczne i zniechęciło część Rosjan do zagranicznych urlopów.

Eksperci skarżą się, że nie wszystkie kraje są wyrozumiałe. Dotychczas mówiono już o Turcji, jako tym państwie, które najgorzej potraktowało rosyjskich turystów. Zostali oni wyrzuceni z hotelu mimo, że stanowią ogromną grupę wczasowiczów odwiedzających ten kraj. Rocznie do Turcji wyjeżdża ok. 3,5 miliona Rosjan. Chwalono natomiast Bułgarię i Grecję, w których hotele z dużą wyrozumiałością podeszły do problemów rosyjskich urlopowiczów.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.