Grunwald – miejscowość i pole bitwy

mar 26, 2013 przez

Grunwald - pomnik

(z flickr.com, jesuscm [on/off])

Grunwald to malownicza wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, pomiędzy Ostródą a Olsztynkiem. Największą atrakcją Grunwaldu jest umiejscowione między Stębarkiem, Ulnowem i Łodwigowem (powiat ostródzki) historyczne pole bitwy.

Gmina Gierzwałd posiada wiele atrakcji dla przybywających w te strony turystów. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim zabytki:

 • zespół folwarczny, XIX-wieczny dworek oraz park w Grunwaldzie
 • kościół z przełomu XVII i XVIII w. w Stębarku oraz Kiersztanowie
 • pałac z parkiem z XIX w., a także XIV-wieczny kościół w Dylewie
 • neobarokowy, dwudziestowieczny pałac w Pacółtowie
 • barokowy kościół z końca XVIII w. w Gierzwałdzie
 • dzwonnicę, drewniany kościółek mazurski z XVIII w., park i pałac klasztorny w Rychnowie
 • spichlerz, stajnia i rządcówka z XIX w. w Zybułtowie
 • kościół z XIV wieku, cmentarz, pałac i park w Dylewie
 • neogotycki kościół z XIX w. i dzwonnicę w Mielnie
 • kamienną kaplicę pobitewną na Polach Grunwaldzkich z XV w.

Warte odwiedzenia są również rezerwaty i pomniki przyrody: Czarci Jar wraz z dopływami rzeki Drwęcy, Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich czy hodowla pstrąga w Rychnowskiej Woli. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat historii stworzono Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku.

online cash advance

Otwarte jest ono w godz. 800-1800, a za bilety zapłacimy od 6 zł (dorośli) do 3 zł (dzieci, młodzież, studenci, emeryci) 9dane z początku 2013]. Ponadto w południowej części gminy Grunwald znajduje się Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, stworzony w 1960 r. przez Jerzego Bandurę i Witolda Cęckiewicza.

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem

Najważniejszym celem przyjazdu turystów w te rejony jest bez wątpienia pole bitewne, na którym 15 lipca 1410 r. odbyła się Bitwa pod Grunwaldem. Co roku w lipcu ma miejsce inscenizacja tej potyczki zbrojnej, w której połączone wojska polsko-litewskie pod dowództwem Władysława Jagiełły zwyciężają nad wojskami krzyżackimi, dowodzonymi przez wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego- Ulricha von Jungingena. W inscenizacji bierze udział niemal 1500 rycerzy z całej Polski, a także Europy i dalszych zakątków świata. Latem (w połowie lipca) na polach turyści znajdą czekające na nich budki z pamiątkami, współczesny pomnik grunwaldzki, kamienie z pomnika grunwaldzkiego z Krakowa, niegdyś zniszczonego przez hitlerowców, muzeum bitwy grunwaldzkiej, ruiny kaplicy postawionej w miejscu centrum bitwy, a także kamień pamiątkowy, gdzie najprawdopodobniej poległ von Jungingen.

Uroczystości związane z rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem trwają kilka dni, ale wrażenie, jakie sprawia zobaczenie lipcowej inscenizacji, jest nie do opisania. Organizatorzy (gmina Grunwald, Związek Harcerstwa Polskiego, wojsko i bractwa rycerskie) stawiają bowiem na jak wierniejsze odtworzenie wydarzeń oraz strojów. Oprócz obejrzenia samej walki można również pogłębić znajomość niegdysiejszej kultury czy sztuki dawnego rzemiosła, biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach. Dla chętnych organizowane są też turnieje sportowe oraz widowiskowe zmagania oddziałów pieszych i konnych. Czas umila grana podczas koncertów muzyka z minionych epok.

2 komentarze

 1. Adam

  Wszystko pięknie, ale to chodzi o gminę GIERZWAŁD, nie GIETRZWAŁD. Probem polega na tym, że w woj. warmińsko-mazurskim jest gmina Gietrzwałd (powiat olsztyński) ze słynnym sanktuarium maryjnym, oraz gmina Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie (powiat ostródzki)

 2. Redakcja

  Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten błąd. Poprawiliśmy już informację.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.