Co warto zobaczyć na Kaszubach?

kw. 20, 2021 przez

Kaszuby to jedno z najpiękniejszych regionów Polski, które kusi unikatowymi krajobrazami i architekturą pełną folkloru. Za sprawą kultywowania tradycji podczas wycieczki na Kaszuby można z bliska poznać wyjątkową historię oraz skorzystać wyśmienitych wyrobów. Jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki?

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Kultowe miejsce dla każdego Kaszuba, gdzie charakterystyczny język kaszubski słyszy się częściej niż polski. To najstarszy tego typu obiekt w Polsce, który założono w 1906 roku. Ten unikatowy Park Etnograficzny pozwala zobaczyć piękną polską wieś z XIX wieku. Spacerując po skansenie podziwiać można kaszubskie rzeźby w drewnie czy obrazy malowane na szkle. Warto też wstąpić do osiemnastowiecznego kaszubskiego kościółka, a na koniec odpocząć nad brzegiem Jeziora Wdzydze.

Słowiński Park Narodowy

Idealne miejsce na wyciszenie i relaks. Słowiński Park Narodowy funkcjonuje od 1 stycznia 1967 roku i jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Unikatowe ruchome wydmy osiągają wysokość ponad 40 metrów n. p. m., co robi ogromne wrażenie. Ten pustynny krajobraz z pewnością zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Bory Tucholskie

Dziewicza kraina, słynąca z bujnych sosnowych borów i pięknych jezior. Wyjątkowe leśne wędrówki czy wycieczki rowerowe pozwolą rozkoszować się bliskimi kontaktem z unikatową przyrodą Kaszub. Na swojej drodze spotkać można bielika, bociana czarnego czy bobra. Doskonałym sposobem na eksplorację borów są także spływy kajakowe.

Zamek Krzyżacki w Gniewie

Pokaźnych rozmiarów zamek został wybudowany w XV wieku i stanowi przykład gotyckiej architektury na Kaszubach. Zamek po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem został opuszczony przez Zakonników Zakonu Krzyżackiego, a na mocy pokoju toruńskiego przemianowano go na siedzibę starostów polskich. Kilkukrotnie rozbudowywany stanowi jedną z największych historycznych atrakcji Kaszub. Dziś w zamku działa Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel oraz restauracja.

Krzywy Domek w Szymbarku

Jedyny taki obiekt w Polsce, w którym chodzi się po suficie. Słynny „Dom do Góry Nogami” pozwala oszukać błędnik i robi unikatowe wrażenie. Ten drewniany dom o normalnych wymiarach został postawiony do góry nogami, a wejściem jest górne okno. Dom został również ciekawie urządzony, w unikatowym stylu PRL-u, przez co zwiedzania jest jeszcze ciekawsze.

Wieża widokowo w Wieżycy

Wieża widokowo im. Jana Pawła II powstała w 1997 roku na Wieżycy, czyli na najwyższym szczycie moreny czołowej na Niżu Środkowoeuropejskim. Wieżyca ma blisko 330 metrów wysokości, dlatego widok z wieży zapiera dech w piersiach. Wejście na górę wymaga większego wysiłku, gdyż do pokonania są aż 182 stopnie. Nagrodą za trud jest unikatowa panorama Kaszub.

Fokarium w Helu

Obowiązkowe miejsce do zobaczenia na mapie Kaszub. Nie jest to typowa atrakcja turystyczna, a Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, która umożliwia obcowanie z fokami. Dwa razy dziennie odbywają się pokazy karmienia fok, które za drobną opłatą można zobaczyć.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.