Miasto na wodzie, czyli urokliwa Wenecja

sie 22, 2014 przez

Wenecja

Filip Bramorski, flickr

Póki trwa lato i wakacje, dlaczego by nie zabrać swojej ukochanej/ukochanego na romantyczną podróż do miasta miłości – Wenecji? Nie tylko znajdziecie tam piękną pogodę wraz z zabytkami i atrakcjami, ale i z pewnością poczujecie ten specyficzny klimat – klimat miłości.

Oprócz tak znanych miejsc jak znajdujący się w najstarszej części miasta Plac Świętego Marka (Piazza San Marco), który przez wieki był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, przepiękny jednoprzęsłowy Most Rialto długości 28,80 metra, z charakterystycznymi łukami arkad, czy w końcu Palazzo Ducale, czyli gotycki Pałac Dożów, gdzie rezydują władcy i rząd tego miasta, warto zwiedzić też te mniej znane zakątki Wenecji. Zgub się w labiryncie kanałów i uliczek, a także odważ się na zwiedzenie okolicznych wysepek Murano, Tocello i Burano. Ucieknij od zgiełku miasta i zwiedź miasto jak nikt inny, zachwycając się spokojnymi kanałami, gdzie woda płynie spokojnie i działa wyciszająco, obejrzyj lekko przechylone budynki nadgryzione zębem czasu, a także doświadcz przepięknych i żywych festiwali, które to pływające miasto ma do zaoferowania.

zwiedzanie Wenecji

Smo_Q absent for a some time, flickr

A co najważniejsze – podróżuj ze stylem! Jeśli zabłądzisz, co może się zdarzyć w kilku przypadkach, w żadnym wypadku nie panikuj. Skomplikowany system połączonych ze sobą wysepek połączony jest za pośrednictwem systemu kanałów, dzięki którymi każdy odnajdzie właściwą drogę. Najprostszym, a zarazem romantycznym sposobem na zwiedzenie Wenecji jest przejażdżka gondolą – a więc usiądźcie wygodnie i odprężcie się, ciesząc się widokami miasta. Następnego dnia możecie wsiąść do Vaporetto, czyli do tramwaju wodnego, płynąc w dół głównego kanału wraz z profesjonalnym przewodnikiem opowiadającym o historii miasta.

Nie da się ukryć, że Wenecja, w ciągu ostatnich 2000 lat, nie tylko przeszła olbrzymie zmiany, ale i wytrzymała swoistą próbę czasu. Miasto to jest przepełnione historią wylewającą się z każdej szczeliny budynków. Historię tą można zobaczyć wprost z najwyższego budynku w Wenecji – Dzwonnicy Św. Marka, mierzącej 99 metrów. Na szczyt dostaniemy się windą, skąd obejrzymy przepiękną panoramę miasta, w tym dostrzeżemy Plac Św. Marka czy Pałac Dożów. Ciekawostką jest, iż ilekolwiek byśmy się nie starali, nie dostrzeżemy sieci kanałów – jedynie dachy domów przysłaniające ją.

atrakcje Wenecji

Filip Bramorski, flickr

Wróćmy ponownie na Plac Św. Marka, nazwany onegdaj przez Napoleona najpiękniejszym salonem Europy. Warto przysiąść na chwilę w najsłynniejszej kawiarni Wenecji – Caffe Florian, delektując się filiżanką małej czarnej oraz słońcem. Upewnijcie się jednak, że nie będziecie na placu w trakcie przypływu, gdyż ten jest w tym czasie zalewany. Wody nie ma dużo, i znika ona wraz z odpływem – w tym czasie plac nie jest dostępny dla zwiedzających.

Na placu znajdziemy też Bazylikę Św. Marka, która ma przechowywać jego relikwie. Fasada bazyliki posiada pięć portali wraz z półkolistymi tympanonami, zdobionymi misternymi mozaikami, przedstawiającymi np. fasadę bazyliki, scenę sprowadzenia ciała patrona Wenecji, czy zmartwychwstałego Chrystusa.

Kiedy znudzi Cię chodzenie, zajrzyj do Gallerie dell’Accademia, czyli muzeum sztuki, gdzie znajdziesz słynne prace artystów takich Leonardo da Vinci (Człowiek witruwiański), Giogorne (Burza, Portret starej kobiety), Vittore Carpaccio (Przyjęcie ambasadorów, Sen św. Urszuli) czy Tycjana (Pieta, Św. Jan Chrzciciel). Budynek muzeum wciąż jest restaurowany i jest największym muzeum sztuki w Europie, posiadając na stanie ponad 400 dzieł. Jednakże sztuka nie kończy się na tym muzeum, gdyż dzięki Guggenheimowi Wenecja stała się również kolebką sztuki współczesnej, którą możemy zobaczyć w Punta della Dogana.

Wenecja, widok

Filip Bramorski, flickr

Co zrobić, kiedy zgłodniejemy w Wenecji?

Nie bój się posprawdzać pobocznych uliczek w poszukiwaniu specjałów weneckich. Jeśli Twój głód jest mały, kieruj się do Cantinone Gia’ Schiava, XIX-wiecznej restauracji, gdzie spróbujesz wyśmienitego chichetti (małe kanapki, talerz oliwek lub innych warzyw, jajko na twardo, mieszanka owoców morza z mięsem położona na kromce chleba), popitego lokalnym, białym winem nazywanym przez mieszkańców „ombra” – „cień”. Z win śmiało polecić można także Cabernet, które wyśmienicie smakuje z tutejszymi serami. Będąc w Wenecji z rodziną nie zapomnijcie posilić się w kolejnej znanej rodzinnej restauracji – Impronta Cafe.

Wycieczka do Wenecji to także okazja na uczestnictwo w barwnych imprezach, do których należy m.in. jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych filmowych festiwali. Możesz także przebrać się i założyć kolorową maskę podczas Karnawału, lub pooglądać słynny wyścig łódek – Regata Storica.

Wenecja kusi. Kusi, gdyż oferuje słońce, spokój, wyśmienite jedzenie oraz klimat. Wszystko to sprawi, że będziemy chcieli tu wracać jak najczęściej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.