Mrągowo wita!

maj 29, 2014 przez

Mrągowo

MEDIA WNET, flickr

Mrągowo jest kolejnym miastem położonym w przepięknym i zielonym zakątku Warmii i Mazur. Jest to również jedno z najstarszych miast w regionie. Najbardziej znane jest z organizowanego corocznie Pikniku Country, ale i z czystych jezior i pięknych lasów, które przyciągają turystów mogących odpocząć na łonie natury. Przyjrzyjmy się bliżej temu miastu, a być może i Ty, czytelniku, zdecydujesz się odwiedzić to miejsce i pozostawisz tam swój ślad.

HISTORIA

Ziemia, na której obecnie znajduje się miasto, onegdaj zwało się Galindia i zamieszkiwane było przez pruskie plemię. Galindia zarządzana była przez prokuratora krzyżackiego. W 1348 roku, jedynie 5 km od obecnego Mrągowa, została zbudowana pierwsza strażnica krzyżacka. To właśnie wokół niej, ze względów bezpieczeństwa, zaczęli gromadzić się pierwsi osadnicy i tworzyć osadę. Mówi się, że również rok 1348 może być hipotetyczną datą założenia miasta, gdyż dokłada data nie jest znana, a właśnie z tego roku pochodzi pierwsza znaleziona pieczęć, jednakże wszystko wskazuje na to, że data ta odnosi się właśnie do daty wybudowania strażnicy.

W 1404 miasto zostało lokowane na prawie chełmińskim przez ówczesnego komtura bałgijskiego, Jana von Sayn. Wtedy też miasto otrzymało prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza krzyżackiego Kondrada von Jungingena. W 1444 roku Konrad von Ehrlichskansen, za namową mieszkańców odległego o 5 km Szestna, odnowił przywilej lokacyjny miasta Mrągowa. Mrągowo, posiadając liczbę mieszkańców wynoszącą około 100 osób, stało się miasteczkiem. Jednakże, z uwagi na lepszą lokalizację nieodległego Szestna oraz na fakt, że to właśnie tam znajdowała się siedziba administracji, Mrągowo nie było atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.

Nadanie przywileju lokacyjnego znaczyło również rozbudowę miasta, które ze względu na położenie otrzymało kształt prostokąta, z kwadratowym rynkiem pośrodku. Miasto posiadało główną drogę z południa na północ oraz bramy obronne – Szczycieńską, Kętrzyńską i Biskupiecką. Były to jedyne zabudowania służące obronie.

Miasto na przestrzeni lat było palone, odbudowywane, doświadczało zaraz i epidemii, które zmniejszały liczbę ludności. Koniec końców, w 1818 roku miasto zostało siedzibą powiatu, w 1887 roku utworzono linię kolei wąskotorowej, a w 1889 roku do miasta wkradła się nowoczesność w postaci oświetlonych ulic dzięki nowo wybudowanej gazowni. Z czasem wybudowano również i kanalizację oraz wodociągi. Obecna nazwa miasta – Mrągowo (dawniej Sensburg) została nadana dopiero w 1946 roku przez Komisję Zmiany Nazw Miejscowości, na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, duchownego ewangelickiego.

ATRAKCJE I ZABYTKI

Jak wspomniano na wstępie, Mrągowo najbardziej znane jest z organizowanego corocznie Pikniku Country, który po raz pierwszy miał miejsce w 1983 roku. Jeśli chcecie się wybrać właśnie na Piknik, to właśnie na przełomie lipca i sierpnia. Usłyszeć tam możemy m.in. muzykę country, bluegrass czy folk oraz zobaczyć artystów z całego świata. W tym roku, tj. 2014, Piknik odbędzie się 25-27 lipca. 25 lipca odbędzie się (transmitowany zresztą na żywo w telewizji) koncert „Pięciu wspaniałych”, gdzie wystąpią m.in.: T. Love, Poparzeni Kawą, Kombii, Maciej Maleńczuk i Bracia.

Z zaproszonych już gości na Piknik obecność swą potwierdzili m.in. pochodzący z Czech zespół Drops, amerykański Modern Earl czy polski Honky Tonk Brothers i Tomek Szwed. Warto śledzić bieżąco stronę festiwalu: www.festiwalpiknikcountry.pl, gdzie znajdziemy aktualne informacje odnośnie poprzednich edycji oraz tej nadchodzącej.

Miłośnicy humoru i kabaretów również znajdą uciechę w postaci Mazurskiej Nocy Kabaretowej, zwykle organizowanej w pierwszej połowie lipca. Salwy śmiechu gwarantowane!

Kolejną imprezą, na którą możemy się wybrać, jest Festiwal Kultury Kresowej, gdzie, jak sama nazwa mówi, zostanie nam przybliżona kultura Kresów Wschodnich. Zapoznamy się tam ze zwyczajami, obrządkami czy muzyką z Kresów. Na jubileuszową, XX już edycję festiwalu wybierzmy się zatem już 8-10 sierpnia 2014 roku. Ceny biletów w strefie VIP – 70 zł, I miejsca 55 zł, II miejsca 45 zł, III miejsca 25 zł.

Warto również wspomnieć o kolejnej imprezie, tym razem skierowanej do miłośników muzyki tanecznej i disco, czyli Mazurska Gala Muzyki Tanecznej Disco pod Żaglami, która odbędzie się 16 sierpnia 2014 roku.

Polecić można również Dni Mrągowa (04-06 lipca 2014 r.), Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego (6 lipca 2014 r.), Regionalny festiwal potraw z mięsa wieprzowego, wołowego, jagnięcego i koziego (12 lipca 2014 r.), czy Festiwal Golonki (12 lipca 2014 r.).

W Mrągowie wszyscy lubiący aktywny wypoczynek również znajdą coś dla siebie.

Miejscem, gdzie warto trafić, jest „Ekomarina” znajdująca się na ul. Jaszczurcza Góra, zaraz przy amfiteatrze miejskim i 15 minut drogi od Miasteczka Westernegowego Mrongoville. Ekomarina to doskonałe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, gdyż znajdziemy tam place zabaw, stoły do ping ponga, zestawy do wspinaczki, a nawet możemy wypożyczyć sprzęt wodny czy rowery rodzinne. Ekomarina posiada także miejsce do cumowania łodzi, czyli darmowy pomost cumowniczy.

Jak wspomniano wyżej, 15 minut drogi piechotą znajdziemy miasteczko westernowe, czyli park rozrywki pochodzący rodem z XIX wieku. Każdy będzie mógł się tutaj sprawdzić jako rasowy kowboj czy rewolwerowiec. Wielką atrakcją jest Desperados, interaktywna rozrywka przeznaczona dla całej rodziny, gdzie gracze – szeryfowie, rywalizują między sobą i jako zadanie muszą złapać groźnego przestępcę. Miasteczko to również doskonały sposób na sprawdzenie swojej celności i wprawnego oka na strzelnicy odpustowej, gdzie możemy wygrać odpowiednie nagrody. Najmłodsi również nie będą zawiedzeni – czeka na nich płukanie złota czy rzut podkową.

Jeśli szukacie wrażeń i prędkości, znajdziecie je na ul. Andersa 18, gdzie znajduje się wypożyczalnia quadów (pojemność 300 ccm i 500 ccm), na których wybierzemy się w mrągowski teren z przewodnikiem lub GPSem. Tam też wypożyczymy elektryczny pojazd Segway, który automatycznie utrzymuje równowagę śledząc mowę ciała użytkownika lub rozegramy partię painballa. Możliwe jest również zorganizowanie imprez integracyjnych, które zawierają m.in. offroad, nurkowanie, spływ kajakowy czy przejazd np. czołgiem T-55. Emocje gwarantowane!

Na ul. Przemysłowej znajdziemy zaś Muzeum Sprzętu Wojskowego, które w zbiorach posiada ok 50 pojazdów, m.in. armatę, czołg czy wojskowe samochody ciężarowe.

Aktywny wypoczynek zagwarantują również szlaki rowerowe (zielony szlak wokół Jeziora Juno, niebieski szlak zwany „Duża Pętla Mrągowska”, żółty „Lasy Sorkwickie”), piesze (59 km szlaku im. Melchiora Wańkowicza, 20 km szlaku im. Karola Małłka, 6,5 km „Szlak Pięciu Jezior”, 8 km szlak „Góra Czterech Wiatrów”, 8 km szlak „Szestno”), konne (91 km szlaku znajdującego się w 100 tys. ha Puszczy Piskiej), żeglugowe, kajakowe (szlak rzeki Krutyni i Dajny), samochodowe i narciarstwa biegowego.

DOJAZD

Dojazd do Mrągowa jest prosty, gdyż przez miasto przebiega droga krajowa nr 16. Mrągowo ponadto leży ok. 30 minut drogi od Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur. Najbliższe lotnisko znajduje się w Gdańsku oraz Warszawie.

NOCLEGI W MRĄGOWIE

Mrągowo posiada najbogatszą bazę noclegową w województwie z uwagi na swoje położenie. Jest to również miejscowość wypoczynkowa, dlatego nie powinniśmy się martwić o znalezienie miejsca na nocleg, czy to w hotelu czy w gospodarstwie agroturystycznym.

GASTRONOMIA W MRĄGOWIE

Mrągowo, jako miasto turystyczne, jest w stanie nakarmić i napoić każdego głodnego i spragnionego turystę.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.