Gdańska Starówka: warto odwiedzić w wakacje!

lip 31, 2014 przez

Gdańsk, dworzec główny

magro_kr, flickr

Gdańsk to jedno z piękniejszych polskich miast. Wybierając się w wakacje nad morze, koniecznie powinniśmy go odwiedzić. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na jego zwiedzanie, to przynajmniej obejrzyjmy przepiękną, gdańską Starówkę! Nawet, jeśli wybierzemy się tam samochodem czy komunikacją miejską, to i tak trudno przeoczyć powstały w 1900 r. dworzec kolejowy Gdańsk Główny, który uważany jest za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli na całym kontynencie. Jego architektura rzeczywiście zachwyca, a już szczególnie od czasu, gdy został pięknie odrestaurowany.

W dalszej kolejności powinniśmy trafić na ul. Rajską, podziwiając jej okolice. To tutaj znajdziemy m.in. Wielki Młyn, który imponuje wspaniałą, gotycką architekturą, nieco odbiegającą od typowych budowli z wieloma strzelistymi wieżami. Pieszo dojdziemy stamtąd do Małego Młyna, który projektem przypomina większego odpowiednika. Niedaleko znajduje się również lokal słynnego cukiernika Pellowskiego. Całość jest natomiast otoczona niewielkimi parkami oraz kanałami, które dodają tylko urokliwości tej części miasta. Oczywiście, nie sposób przejść obojętnie obok Ratusza Starego Miasta. Z zewnątrz zachwyca swoim niderlandzkim manieryzmem, a w środku kryje niemały zbiór zabytkowych obrazów, które są dodatkową atrakcją. Styl architektoniczny taki sam, jak w przypadku ratusza, widoczny jest w Domu Opatów Pelplińskich, który znajduje się przy ul. Elżbietańskiej i jest kolejnym dziełem budowlanym, które warto zobaczyć zwiedzając te strony Gdańska.

Gdańsk, Wielki Młyn

magro_kr, flickr

To również na gdańskiej Starówce mieści się słynny budynek Poczty Polskiej, której pracownicy zasłynęli dzielna obroną placówki podczas przejmowania jej przez wojska niemieckie 1 września 1939 r. Stare Miasto w Gdańsku pełne jest podobnych miejsc związanych nie tylko z historią Trójmiasta, ale i całej Polski. Godnym zobaczenia miejscem z pewnością jest Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, czy Pomnik Obrońców Poczty Polskiej. W pobliżu natrafimy również na Pomnik króla Jana III Sobieskiego znajdujący się na Targu Drzewnym. Przy okazji spacerowania uliczkami gdańskiej Starówki, nie zapomnijmy zwrócić uwagi na piękne kościoły, których stoi tu aż sześć.

Pomnik poległych stoczniowców, Gdańsk

x-oph, flickr

I chociaż Stare Miasto w Gdańsku nie jest tak absorbujące, jak inne, bardziej nowoczesne części miasta, to jednak wszechobecna melancholia sprawia, że jest ono niezwykle klimatyczne i z pewnością spodoba się pasjonatom historii oraz miłośnikom starej architektury. Czas umilą również liczne gdańskie lokale gastronomiczne usytuowane na starówce.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.