Kanada – ciekawostki, zwiedzanie

kw. 16, 2012 przez

Flaga Kanady

Kanada plasuje się na drugiej pozycji pod względem największych powierzchniowo krajów świata. Zachwyca przybywających tu turystów swoją surową przestrzenią, pięknymi krajobrazami nieskażonej natury, otwartością na inne kultury i oryginalnymi atrakcjami.

Podróż do Kanady wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zaopatrzyć się w dolary kanadyjskie i cieplejsze ubrania, jeżeli wybieramy się w podróż na północ tego kraju. Na dzień dzisiejszy z Polski do Kanady możemy dotrzeć jedynie samolotem. Nie musimy posiadać wizy, jeśli lecimy tam na mniej niż pół roku. Z tego względu, iż Kanada jest bardzo rozległa do niektórych miast można dotrzeć tylko samolotem lub pociągiem. Najdroższymi środkami transportu są tu bardzo wygodne i bezpieczne pociągi , a także autobusy. Po większych miastach najlepiej przemieszczać się komunikacją miejską lub wynajętym samochodem.

Kanada Alberta

Hobolens (flickr)

Krajobraz Kanady składa się przede wszystkim z ogromnych przestrzeni, licznych parków narodowych i surowych Gór Skalistych. W setkach istniejących tu rezerwatów i aż 41 Parków Narodowych można spotkać bardzo wiele rzadkich gatunków roślin(np. sasafrasy, kłęki kanadyjskie, modrzewie, arniki) i zwierząt (m.in. łosie, renifery, lisy, niedźwiedzie: Grizli, Brunatny i Polarny). Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są: Park Wood Buffalo, będący oazą bizonów, Park Narodowy Gros Morne umiejscowiony w Nowej Funlandii, gdzie można spotkać wędrujące renifery karibu i imponujące fiordy, Park Narodowy Yoho obfitujący w monumentalne skamieliny, Nahanni National Park z ogromnymi wodospadami oraz wąwozami głębszymi niż Wielki Kanion oraz park Kluane z przepięknymi północnymi krajobrazami. Nie lada gratką będzie także wycieczka po położonym po obu stronach koła podbiegunowego Auyuittuq National Park, w krajobrazie którego dominują lodowce i bezdrzewna przestrzeń.

Kanada to także ogromne jeziora i wodospady, które wręcz prowokują do wypadów na łono natury. Wypoczynki w formie campingów czy pikników są najpopularniejsze w tym kraju. Można zatem udać się nad jeziora: Ontario, Erie, Huron lub Górne.

Jezioro Ontario

Bobolink (flickr)

Będąc w Środkowej Kanadzie, warto udać się do prowincjonalnego Parku Dinozaurów leżącego w dolinie rzeki Red Deer. To właśnie tu odnaleziono niegdyś wiele szczątków dinozaurów.

Dla fanów literatury nie lada gratką będzie odwiedzenie miejsca, w którym narodziła się bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, czyli Ania z Zielonego Wzgórza. Na kanadyjskiej Wyspie Księcia Edwarda znajduje się wiele pamiątek po słynnej rudowłosej dziewczynce.

Do obowiązkowych punktów w wycieczce po Kanadzie należy najsłynniejszy na świecie wodospad, nazywany Niagarą. Liczy on 50 metrów wysokości, co odpowiada około 17 piętrom wieżowca. Podczas tej wycieczki warto mieć na sobie kurtkę przeciwdeszczową. Jest on otwarty dla zwiedzających codziennie i wejście na niego jest bezpłatne. Dojedziemy do niego samochodem, taksówką bądź specjalnym GO Train wprost z Toronto.

Wodospad Niagara

jas_gd (flickr)

Niagara zdjęcia

Ken Lund (flickr)

Zwiedzając Kanadę, warto także skupić się na konkretnych miastach, takich jak Ottawa, Toronto czy Quebec z najdłuższym na świecie mostem wspornikowym, Montreal z przepięknym stadionem olimpijskim, Halifax z drugim największy na świecie naturalnym portem czy Vancouver ze 180 parkami i licznymi muzeami.

Stolica Kanada, czyli Ottawa, może poszczycić się wieloma pięknymi zabytkami minionych epok. W mieście tym znajdują coś dla siebie fani zabytkowej architektury czy sportu, którzy będą mogli popływać łódką w lecie czy pojeździć zimą na łyżwach po kanale Rideau. Ci, którzy kochają kulturalne rozrywki mogą udać się do Narodowego Centrum Artystycznego, gdzie znajdą operę, balet i teatr. Amatorom historii poleca się udanie do położonej w pobliżu wzgórza Parliament National Gallery of Canada z kolekcją ponad 25 tys. eksponatów. Warto tu także zwiedzić neogotycki kompleks Parlamentu, przypominający kościół, aniżeli budynek rządowy.

Ottawa

dugspr — Home for Good (flickr)

W Toronto natomiast można ujrzeć najwyższy na świecie budynek wolnostojący, czyli CN Tower (533 m). Główną atrakcją tej wieży jest obrotowa restauracja na jej szczycie. Przez ok. 70 minut można oglądać piękną panoramę tego miasta, w tym jezioro Ontario, przy okazji posilając się. Na północnych obrzeżach Toronto znajduje się tzw. chińska dzielnica. Obok niej umiejscowione są liczne muzea (m.in. Muzeum Królewskie), Galeria Sztuki i uniwersytet. Dla najmłodszych najwspanialszym kierunkiem wycieczki po Toronto będzie tutejsze ZOO. Natomiast nieco starsi z pewnością wybiorą zwiedzanie ciekawego, zbudowanego w stylu edwardiańskim zamku, nazywanego Casa Loma.

panorama Toronto

elPadawan (flickr)

Innymi miastami godnymi uwagi każdego turysty są: Quebec, Calgary, Vancouver czy Victoria. W Quebecu można zwiedzić wpisaną na listę UNESCO starówkę, która otoczona jest masywnymi fortyfikacjami. Znajdują się tu także kamienne domy kościoły wybudowane w XVII i XVIII wieku, historyczny park narodowy zwany Polem Abrahama i olbrzymia gwiaździsta cytadela z 1812 roku. Położone na skraju Gór Skalistych Calgary to raj dla amatorów sportu. To właśnie tu ma miejsce największe rodeo na świecie- Calgary Stampede. W Vancouver natomiast

online pharmacy no prescription

odnajdą się ci, którzy uwielbiają przebywać na łonie natury. Mogą skierować oni swoje kroki m.in. w kierunku Capilano River Regional Park, gdzie będą mogli zobaczyć najdłuższy na świecie most wiszący (137 m). Funkcjonują tu również światowej klasy muzea, jak choćby np. Muzeum Antropologiczne z dziełami sztuki wykonanymi przez rdzennych mieszkańców tego regionu. Miasto Victoria ma do zaoferowania turystom przede wszystkim imponujący budynek parlamentu w stylu wiktoriańskim, The Royal British Columbia Museum, będące jednym z najlepszych muzeów w Ameryce Północnej czy liczne herbaciarnie i puby, w których można spotkać dudziarzy.

2 komentarze

 1. Zofia Debreux

  Witam
  Planuję „prywatną” podróż po „kawałku” Kanady. 2-3 tyg. 2 osoby. Przełom sierpnia i września. Raczej natura niż metropolie. Autobus, samochód…jednym słowem na „żywioł”. Oprócz znajomości jęz.angielskiego i francuskiego no i potężnej dawki entuzjazmu….nie wiem nic.
  Będę wdzięczna za wszelkie informacje, adresy, fora …etc. Jak się „do tego zabrac”?
  Pozdrawiam
  Zofija

 2. HerbuszXerXes

  Naj lepiej na Wikipedi :D

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.