Ciekawe miejsca na żagle

wrz 11, 2013 przez

żeglarstwo

Po fali upałów, teraz temperatura ustabilizowała się. Mamy coraz więcej pochmurnych i wietrznych dni, a takie warunki są idealne do żeglowania. Ci, którzy mają już doświadczenie, na pewno skorzystają z takiej aury, by trenować swoje umiejętności. Ci, którzy jeszcze nie próbowali swoich sił na żaglówce, mogą natomiast sprawdzić, czy podoba im się taka rozrywka. Chcąc przygotować się do żeglowania, trzeba jednak znaleźć na to odpowiednie miejsce. Żeby wiedzieć, jak je wybrać, warto sprawdzić propozycje fachowców – np. Mateusza Kusznierewicza.

Polski mistrz olimpijski w żeglarstwie sportowym zapewnia, że w Polsce nie brakuje miejsc idealnie nadających się do żeglowania. Dodaje przy tym, że ilość zbiorników wodnych sprawia, iż można u nas trenować różne techniki przy wykorzystaniu wszelkich sprzętów. Jako najlepsze wody do żeglugi poleca w naszym kraju Zatokę Gdańską. Zaznacza, że jest zwolennikiem żeglowania po morzu. Niemniej jednak, chwali także Pojezierze Mazurskie i Kaszubskie oraz Zalew Zegrzyński. Jeśli chodzi o zagranicę, to według Kusznierewicza warto spróbować żeglowania po szkierach szwedzkich czy norweskich fiordach. Tym, którzy wolą wyższe temperatury, nasz mistrz poleca odwiedzenie Turcji, Chorwacji czy Grecji. Poza tym, chwali Baleary i Karaiby.

Jednak zanim wybierzemy się nad Bałtyk czy zagranicę, można popróbować swoich sił w żeglowaniu na akwenach, które znajdują się bliżej naszego miejsca zamieszkania. Co prawda, problem ten nie dotyczy mieszkańców Pomorza, czy okolic pojezierzy, jednak nie każdy ma to szczęście i żyje blisko największych zbiorników wodnych w kraju. Warto więc wiedzieć, że mieszkańcy zachodniej Polski mogą wybrać się nad Jezioro Turawskie, Otmuchowskie lub Nyskie, jeśli żyją na południu, a mieszkając bardziej na północy, mogą skorzystać z czystych zbiorników Pojezierza Drawskiego i Lubuskiego. Poza tym, mieszkańcy okolic Poznania mogą skorzystać ze sztucznego zbiornika nazywanego Jeziorem Maltańskim. Natomiast na południowym wschodzie kraju na żeglarzy czekają Zalew Soliński i Jezioro Czorsztyńskie.

Jeśli chodzi o okolice Krakowa, to można się tam wybrać nad Jezioro Dobczyckie lub Zalew Bagry. Na Śląsku praktycznie jedynym miejscem nadającym się na uprawianie żeglarstwa jest Jezioro Rybnickie, lecz jeśli pojedziemy nieco dalej, to możemy żeglować na Jeziorze Goczałkowickim lub Żywieckim. W okolicach Płocka można wybrać się na Zalew Włocławski, a mieszkając blisko Lublina, można żeglować na wodach Zalewu Dębnickiego.

Tagi:

1 Comment

  1. dzieciou

    Żeglowałeś na Zalewie Dobczyckim? Bo od paru lat słyszę o otwarciu zalewu dla turystow, ale nie widzę informacji o tym, o wypożyczalniach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.